Astronavtka na obisku pri netopirju

Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams je včeraj obiskala ajdovsko družbo Pipistrel. Preskusila je dve pipistrelovi letali, ki ju po pristanku na tleh ni mogla prehvaliti.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

AJDOVŠČINA > “Obe letali sta super, zelo zmogljivi. Obe dajeta občutek varnosti. Z večjim sva letela blizu obale, tako da sva videla tudi morje. Pokrajina je zelo lepa. Pogled je bil drugi najboljši, takoj za tistim iz vesolja. Iz vesolja je slika res nekoliko večja, a tudi tu je bilo zelo lepo,” Williamsova ni štedila s pohvalami na račun pipistrelovih letal in pokrajine.

Nasine nagrade so šle v prave roke

Najprej je s pipistrelovim testnim pilotom Nejcem Faganelom poletela z dvosedom Virus Short Wing, dvakratnim Nasinim nagrajencem, potem pa je v družbi pilota Mirka Anžela preiskusila še pipistrelovo novo štirisedežno letalo Panthera. Že ko je sedla vanj, je rekla, da je, kot bi se usedla v kakšen luksuzen avtomobil.

“Sama sem predvsem vojaška pilotka, a imam tudi svoje zasebno letalo. Za družbo Pipistrel pred tem obiskom nisem vedela, zdaj pa lahko povem, da delajo lepa in varna letala, ki lahko vzletijo z velikim bremenom, kljub temu, da so tako zelo lahka. Ne porabijo veliko goriva in niso tako glasna. Res zavidljiv razvoj in dobre ideje, zato so tudi dobili nagrade Nase,” je pojasnila Nasina uslužbenka, ki je lani že drugič poletela v vesolje.

Po uspešno opravljenih obeh poletih si je Sunita ogledala tudi proizvodnjo ajdovske družbe.

Vključujejo se v vesoljsko tehnologijo

Ivo Boscarol, direktor družbe Pipistrel je povedal, da je Williamsova zelo komunikativna in preprosta, ne glede na to, da je bila že dvakrat v vesolju, kar zelo redki doživijo. V zvezi z vesoljsko agencijo Nasa, ki je na neki način povezovalna nit med Williamsovo in Pipistrelom, je pojasnil, da je Nasa pred kratkim kupila tri njihove sisteme letalskih električnih pogonov za testiranje. “Pipistrel se počasi vključuje tudi v vesoljsko tehnologijo. Pred kratkim smo razvili tako imenovane pozicionerje satelita v vesolju,” je povedal in dodal, da gre za žiroskope, ki satelitu omogočajo, da ve, kako je obrnjen proti zemlji in proti soncu.

“Te žiroskope smo naredili manjše, kot so bili, in mislim, da bomo v bodoče tudi na tem področju še kakšno rekli,” je še povedal Boscarol. V zvezi z obiskom Williamsove pa je izrazil prepričanje, da to ni bil njen zadnji polet z njihovimi letali. NACE NOVAK


Najbolj brano