46 odstotkov Slovencev je “piratov”

Stopnja piratstva oziroma uporabe nelegalne programske opreme za osebne računalnike v Sloveniji je lani znašala 46 odstotkov. To pomeni, da stopnja že od leta 2008 ostaja na praktično isti ravni, so danes sporočili iz slovenskega predstavništva mednarodne organizacije BSA.

Fotografija je simbolična Foto: Reuters
Fotografija je simbolična Foto: Reuters

LJUBLJANA> V letu 2008 je namreč stopnja piratstva znašala 47 odstotkov, leto kasneje 46 odstotkov, nato znova 47 odstotkov in lani 46 odstotkov, je razvidno iz podatkov Globalne raziskave piratstva programske opreme 2011.

Tržna vrednost ukradene programske opreme v Sloveniji je lani glede na navedbe študije znašala 51 milijonov dolarjev. V letu prej je znašala 47 milijonov dolarjev, v letu 2009 pa 39 milijonov dolarjev.

Vrednost ukradene programske opreme je 63 milijard

“To pomeni, da bo treba v osveščanje o tveganjih glede uporabe nelegalnih različic vložiti še precej truda,” je ob predstavitvi rezultatov raziskave dejal pravni svetovalec BSA v Sloveniji Rok Koren, ki je opozoril tudi na potrebo po ustrezni zakonodaji oziroma njenem učinkovitem izvajanju.

Na svetovni ravni je stopnja piratstva lani znašala 42 odstotkov, enako kot v letu pred tem, tržna vrednost ukradene programske opreme pa se je povzpela s predlanskih 58,75 milijarde dolarjev na lanskih 63,46 milijarde dolarjev.

Največ kradejo Američani

Najvišji delež skupne vrednosti ukradene programske opreme odpade na ZDA - vrednost piratske programske opreme za osebne računalnike je v tej državi lani znašala 9,77 milijarde dolarjev. Vendar pa so po drugi strani v ZDA lani prodali za 41,66 milijarde dolarjev legalne programske opreme in zabeležili le 19-odstotno stopnjo piratstva.

Drugačna je slika za drugouvrščeno Kitajsko - tržna vrednost ukradene programske opreme v tej državi je lani znašala 8,9 milijarde dolarjev, vrednost legalno prodane opreme pa le 2,66 milijarde dolarjev. Stopnja piratstva na Kitajskem je bila 77-odstotna.

V okviru omenjene globalne raziskave so izvedli še anketo med 15.000 uporabniki osebnih računalnikov v 33 državah. Kar 57 odstotkov jih je priznalo, da so že kdaj uporabili piratsko programsko opremo.

Celotna BSA-jeva Globalna raziskava piratstva programske opreme 2011, vključno s podatki za Slovenijo, je na voljo na spletni strani www.bsa.org/globalstudy.

STA


Najbolj brano