“Ni moja krivda, da se puško uporablja tam, kjer se je ne bi smelo”

Po vsem svetu znani oče jurišne puške AK-47 Mihail Kalašnikov je danes umrl v starosti 94 let, so sporočili iz urada predsednika ruske republike Udmurtija.

Po vsem svetu znani oče jurišne puške AK-47 Mihail Kalašnikov je danes umrl v starosti 94 let
Po vsem svetu znani oče jurišne puške AK-47 Mihail Kalašnikov je danes umrl v starosti 94 let 

MOSKVA > Umrl je na intenzivnem oddelku bolnišnice v prestolnici Udmurtije Iževsk, kakih 1100 kilometrov vzhodno od Moskve, kamor so ga zaradi zdravstvenih težav prepeljali novembra.

"Ni moja krivda, da se puško uporablja tam, kjer se je ne bi smelo. To je krivda politikov, ne oblikovalca. Izdelal sem jo, da bi z njo branili meje domovine," se je na proslavi svojega 90. rojstnega dne branil Mihail Kalašnikov.

Kalašnikov se je v zgodovino zapisal kot snovalec lahkega orožja. Najbolj znan izdelek izpod njegovih rok je jurišna puška AK-47, bolj znana kar kot kalašnikovka, ki jo je razvil leta 1947, v uporabo pa je bila dana leta 1949. Sicer pa sta med njegovimi bolj znanimi stvaritvami med drugim še puški AKM in AK-74.

Kalašnikovka slovi predvsem zaradi svoje preprostosti in zanesljivosti ter tudi danes ostaja del oborožitve vojsk v številnih državah po vsem svetu. Priljubljena je tudi med paravojaškimi skupinami, tihotapci mamil in drugimi kriminalci. Na svetu je več kot 100 milijonov kalašnikovk, z njimi pa naj bi ubili več ljudi kot s katerim koli drugim orožjem - med drugim v Iraku, Afganistanu in Somaliji.

Če bi živel na Zahodu, bi bil verjetno milijonar, v Rusiji pa je živel skromno

Zaradi svojih dosežkov je bil Kalašnikov, veteran druge svetovne vojne s činom generala, v nekdanji Sovjetski zvezi narodni heroj in je postal nekakšen simbol ponosne vojaške zgodovine Rusije. V svojem življenju je prejel vrsto najvišjih državnih odlikovanj. Če bi živel na Zahodu, bi bil verjetno milijonar, v Rusiji pa je živel skromno v industrijskem Iževsku.

Več kot 200 let stara tovarna orožja v Iževsku Iljmaš, ki je 'domači' proizvajalec kalašnikovke, se že vse od razpada Sovjetske zveze spopada s težavami, saj je povpraševanje po njenih izdelkov močno upadlo, zaradi česar je Kalašnikov celo osebno posredoval pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu.

Patent za kalašnikovko ni bil nikoli mednarodno patentiran in v tovarni v Iževsku so se vedno pritoževali, da so njihovi prihodki od prodaje puške veliko manjši, kot bi lahko bili, saj jim denar odžirajo številne "piratske" različice iz tujine.

Sprva naj bi postal pesnik

Oče legendarne puške je bil rojen 10. novembra 1919 v sibirski vasi nedaleč od meje z Mongolijo in je bil že 17. otrok v kmečki družini. Njegovo otroštvo je bilo tragično, saj so njegovega očeta leta 1930 v času Stalinove diktature deportirali.

Sprva naj bi želel postati pesnik, a se je njegovo življenje z začetkom druge svetovne vojne drugače obrnilo. Leta 1938 je stopil v vojsko, leta 1941 pa je bil v srditih spopadih na območju Brjanska huje ranjen.

Medtem ko je okreval v bolnišnici, naj bi prvič začel razmišljati o izdelavi "popolnega orožja za obrambo domovine". K temu so ga vzpodbudili številni porazi Rdeče armade nasproti veliko bolje oboroženi nemški vojski.

Vse do lani je delal kot glavni inženir v Iljmašu, nato pa je moral zaradi zdravstvenih težav, predvsem s srcem, prenehati. Po njemu se med drugim od leta 2004 imenuje tudi vodka.

STA


Najbolj brano