Zvezdnik skozi zadnja vrata

Temnopolti Američan Jesse Owens je bil eden od velikih zvezdnikov olimpijskih iger leta 1936 v Berlinu. Pred 80 leti v nacistični Nemčiji veljakom to ob uveljavljanju arijske nadrase ni bilo nič kaj po godu. Še pravočasno pred letošnjimi igrami je bil podvig Owensa uprizorjen tudi na velikem platnu v filmu Tekač.

Jesse Owens si je v Berlinu priboril štiri zlate medalje. Foto: Ullstein Bild
Jesse Owens si je v Berlinu priboril štiri zlate medalje. Foto: Ullstein Bild

HOLLYWOOD > Film prikazuje zgodbo takrat 23-letnega Jessea Owensa, ki se je spraševal, ali naj na igre sploh potuje. Zgodba ob biografiji atleta, ki ga je zaigral Stephen James, kaže tudi na politična ozadja, ki so jih doslej poznali le poznavalci in na tudi takrat močno prisoten rasizem.

Američani so bili leta 1936 tik pred bojkotom iger, glasovanje pa se je izteklo s tesnim za nastop. V ZDA so bili v tamkajšnjem olimpijskem komiteju na čelu s predsednikom Jeremiahom Mahoneyjem(William Hurt) številni že takrat mnenja, da Hitlerju z nastopom ne morejo enostavno potrditi njegovih takrat predvsem protijudovskih dejanj. Nepremičninski mogotec Avery Brundage(Jeremy Irons) pa je s svojimi zavezniki vendarle dosegel nastop, o pogojih pa se je neposredno dogovarjal z Josephom Goebbelsom (Barnaby Metschurat).

Politika se takrat z Owensom ni ukvarjala in ta je posegel kar po štirih zlatih medaljah, za nameček pa se je še spoprijateljil z nemškim tekmecem Lutzom Langem (David Kross).

Zgodba, ki jo je režiral Stephen Hopkins pa razkriva tudi življenje Owensa (1913-1980), ki je odraščal v bednih razmerah v ZDA. Priložnost v športu je ta ob takratnem rasističnem odnosu do temnopoltih športnikov dobil zaradi svojega talenta, predvsem pa zaradi ambicioznega trenerja Larryja Snyderja. Tudi zmage v ZDA Owensu niso prinesle enakopravnega odnosa. Na praznovanje športnikov v luksuznem hotelu v New Yorku je moral skozi zadnja vrata, saj so bila glavna takrat rezervirana za belce. STA


Najbolj brano