V soboto zvečer bodo ugasnili luči

V soboto, 25. marca, bo med 20.30 in 21.30 po vsem svetu akcija ugašanja luči za boj proti podnebnim spremembam - Ura za Zemljo ali Earth Hour. V akciji sodeluje tudi več kot 20 slovenskih občin.

 Blejski otok med  uro za Zemljo Foto: Wwf
Blejski otok med uro za Zemljo Foto: Wwf

LJUBLJANA > “Veseli nas, da se je akciji, ki se je simbolično začela leta 2007 v Sydneyju, znova pridružilo veliko število slovenskih mest in občin. Akcija je v desetih letih prerasla v največje gibanje za varstvo okolja in podpora tistim, ki se že soočajo s posledicami podnebnih sprememb,” je dejal Siddarth Das, izvršni direktor Earth Hour Global.

“V desetih letih je Earth Hour pomagal zavarovati morja v Rusiji in Argentini, zbiral denar za projekte ohranjanja narave v jugovzhodni Aziji in Amazonki in ustvaril povsem nov gozd v Ugandi. Nič od tega ne bi bilo mogoče brez skupne odločenosti milijonov ljudi, da zavarujemo en in edini planet, ki si ga delimo vsi,” je dodal.

Da bi k akciji spodbudili več ljudi, Earth Hour vabi podpornike, da pokažejo svojo zavezanost cilju na svojih facebook profilih. Ljudje po vsem svetu se lahko prijavijo na www.earthhour.org/climateaction in darujejo pet Earth Hour objav na svojem zidu ter spodbudijo svoje prijatelje, da se pridružijo lokalnim podnebnim prizadevanjem. Ura za Zemljo bo potekala v soboto, 25. marca, ob 20.30 uri po lokalnem času. Dogajanje preko različnih časovnih pasov bodo spremlajli na www.earthhour.org/live.

Na podlagi dosežkov, ki jih je Earth Hour ustvaril v zadnjem desetletju, bodo letos podporniki v Španiji in Veliki Britaniji pozvali svoje vlade, naj sprejmejo močne podnebne ukrepe in izpolnijo svoje obveznosti iz Pariškega sporazuma. Na Madžarskem in v Ugandi ljudje spodbujajo skupnosti in organizacije za prehod na obnovljive vire energije. Podporniki v Singapurju, Indoneziji, Indiji in Hongkongu se združujejo v skupine “Earth Hour Buddies” in se zavzemajo za varstvo gozdov in oceanov ter spodbujajo trajnostni način življenja.

“Včeraj je odjeknila novica, da so sateliti izmerili najmanjši spomladanski minimum arktičnega morskega leda v 38 letih merjenja, nedavna študija pa je ugotovila, da smo za 50-70 odstotkov izginjanja arktičnega ledu odgovorni ljudje. Zato moramo ljudje tudi ukrepati za omejitev izginjanja ledu in sprejeti ukrepe za transformacijo naših energetskih, prometnih in kmetijskih sistemov,” je dejal Martin Šolar, direktor WWF Adria.

“Če morski led izgine, bo to vplivalo na življenje in preživetje milijard ljudi ter povzročilo neizmerno škodo številnim ekosistemom. Narava nas vztrajno opozarja, da moramo pospešiti korak. Potrebno je začeti hitreje izvajati dogovorjene aktivnosti iz Pariškega sporazuma, tudi v Sloveniji,” dodaja.

Spletno uredništvo


Najbolj brano