V Pragi umrl zadnji ponarejevalec iz koncentracijskega taborišča

V Pragi je umrl Adolf Burger, zadnji od zapornikov v koncentracijskem taborišču, kjer so morali ponarejati britanske funte. Burger, ki je napisal knjigo o svoji izkušnji, po kateri so posneli film, ki je leta 2008 dobil oskarja za najboljši tuji film, je bil star 99 let.

Adolfa Burgerja so aretirali 11. avgusta 1942 v Bratislavi, ko 
so mu zasegli tiskalnik za ponarejanje krstnih listov. Najprej 
so ga poslali v Auschwitz, nato v Birkenau, sam je dejal, da je 
v taborišču tehtal vsega 35 kilogramov.  Foto: Tina Milostnik
Adolfa Burgerja so aretirali 11. avgusta 1942 v Bratislavi, ko so mu zasegli tiskalnik za ponarejanje krstnih listov. Najprej so ga poslali v Auschwitz, nato v Birkenau, sam je dejal, da je v taborišču tehtal vsega 35 kilogramov.  Foto: Tina Milostnik

PRAGA > Češki javni radio je poročal, da je Burger umrl v torek, kar je potrdila njegova hčerka. Burger je v Pragi živel od konca druge svetovne vojne.

Burger je bil judovski aktivist iz Slovaške, ki je dve leti delal kot član skrivne ponarejevalske operacije, ene največjih v zgodovini, v koncentracijskem taborišču Sachsenhausen na severu Berlina.

Za ponarejanje funtov in tudi dolarjev so imeli na voljo 139 tiskalnikov. Načrt nacistične Nemčije je bil, da britanski trg preplavijo s ponarejenimi funti, želeli so jih ustvariti 131 milijonov funtov.

Adolfa Burgerja so aretirali 11. avgusta 1942 v Bratislavi, ko so mu zasegli tiskalnik za ponarejanje krstnih listov. Najprej so ga poslali v Auschwitz, nato v Birkenau, sam je dejal, da je v taborišču tehtal vsega 35 kilogramov. Nato pa so se Nemci odločili, da bodo njegove veščine uporabili za svojo korist in so ga premestili v Sachsenhausen. Od tam je pobegnil med zmedo ob napredovanju zavezniških enot ob koncu vojne.

STA


Najbolj brano