Uslužbenci muzeja v Kairu pred sodišče zaradi 'odpadle' Tutankamonove brade

Osem delavcev egipčanskega muzeja v Kairu bo moralo pred sodišče, potem ko so nestrokovno prilepili brado na zlati posmrtni maski faraona Tutankamona. Še vedno pa ni povsem jasno, zakaj je brada sploh 'odpadla' in kako je prišlo do nemarnega popravila z lepilom, poroča britanski BBC.

 Osem delavcev egipčanskega muzeja v Kairu bo moralo pred 
sodišče, potem ko so nestrokovno prilepili brado na zlati 
posmrtni maski faraona Tutankamona. Foto: Wikipedia
Osem delavcev egipčanskega muzeja v Kairu bo moralo pred sodišče, potem ko so nestrokovno prilepili brado na zlati posmrtni maski faraona Tutankamona. Foto: Wikipedia

KAIRO > Kar 3000 let stara Tutankamonova posmrtna maska je eden od najpomembnejših razstavnih eksponatov muzeja v Kairu in eden najpomembnejših na svetu.

Lani pa so ugotovili, da je nekdo izvedel nestrokovno popravilo - s povsem neprimernim lepilom so nanjo ponovno prilepili modro umetelno prepleteno faraonovo brado.

Konservatorji egipčanskega muzeja v Kairu si niso enotni, kako se je brada sploh ločila od maske. Nekateri pravijo, da jo je nekdo po nesreči odlomil, drugi pa, da so jo odstranili, ker se je majala.

Tožilci trdijo, da so delavci nemarno poskušali prikriti napako z uporabo velikih količin lepila, pri čemer niso uporabili restavratorskih metod. Obtoženi so zanemarjanja dolžnosti in kršenja profesionalnih standardov.

“Osumljenci so zanemarili vsakršno znanstveno restavratorsko metodo in skušali prikriti svoj zločin z uporabo ostrih orodij, da bi odstranili lepilo, ki je bilo vidno, pri tem pa so povsem brezvestno poškodovali 3000 let star predmet,” je zapisalo tožilstvo.

Med obtoženimi sta nekdanji direktor muzeja in nekdanji direktor restavratorskega oddelka, dodaja BBC.

Oktobra lani je skupina konservatorjev pod vodstvom nemških strokovnjakov popravila brado in jo uspešno pritrdila nazaj na masko, ki je tako od decembra spet na ogled.

STA


Najbolj brano