Slovenska dijaka zmagala z letečim zračnim filtrom

Dijaka tehnične gimnazije Krško sta z idejo letečega filtra za čiščenje zraka prišla do zmage na 16. okoljski mediteranski olimpijadi v francoskem mestu Villefranche sur Mer. Zasnova letečega filtra je produkt dijakov Tima Kolmana in Jana Simončiča.

Naprava slovenskih dijakov naj bi sesala in  filtrirala zrak, 
sončne celice na njej pa bi omogočile okolju prijazno 
delovanje. Foto: Daniel Novakovic
Naprava slovenskih dijakov naj bi sesala in filtrirala zrak, sončne celice na njej pa bi omogočile okolju prijazno delovanje. Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA > Ideja mladih raziskovalcev, ki je nastala pod mentorstvom profesorice Veronike Gradišek, se je na mednarodno tekmovanje uvrstila po zmagi na natečaju društva Zveze ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) Posavje na temo inovativnih ukrepov za razvoj Slovenije in Sredozemlja. Zmagovalno idejo je v Franciji zastopal dijak Tim Kolman.

Na tekmovanju, ki je potekalo konec septembra, je sodelovalo 21 držav iz Evrope, Azije in Afrike. Med vsemi prijavljenimi ekipami na olimpijadi, ki jo je organizirala Evromediteranska mreža za človekove pravice, je mednarodna komisija v finale izbrala pet ekip. Poleg Slovenije so se med najboljše uvrstile še ekipe Maroka, Alžirije, Libanona in Italije, so sporočili iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije (ZEG).

“Med dijaki želimo širiti inovativnost in okoljsko zavest - to smo združili pri drugih letnikih Gimnazije Krško, kjer smo pri pouku geografije nekaj ur namenili načrtnemu generiranju idej za boljše okolje. Dijaki so razmišljali široko - o načinih za izboljšanje kvalitete zraka, vode, prsti, bivanja nasploh. Izmed zamisli smo izbrali najboljše, jih dodelali in poslali na razpis regijske pisarne ZEG Posavje,” je pojasnila Gradiškova.

Dijaka sta v zmagovalnem projektu zapisala, da naj bi naprava sesala ter filtrirala zrak, sončne celice na njej pa bi omogočile okolju prijazno delovanje. Filtri za izboljšanje kakovosti zraka bi se namestili na naprave, ki že imajo neko funkcijo, s pomočjo kemikov, fizikov in biologov pa bi iznašli različne načine za zajemanje posameznih vrst polutantov.

Med posavskimi srednjimi šolami so se na razpis ZEG odzvali mladi s šestimi okoljsko raziskovalnimi projekti. Na natečaju je bilo med drugim potrebno upoštevati okolju prijazne inovativne tehnologije, zelena delovna mesta in pridobivanje energije.

Razpis natečaja je bil glavni izmed dogodkov, ki jih je ZEG organiziral znotraj projekta Evromediteranska mreža. Namen dogodkov je bil mladim ponuditi možnost vključevanja v ekološke postopke, zavedanje in zaznavanje ekološke problematike v okolju ter ekološko osveščanje, s ciljem pridobivanja novega znanja in samostojno razvijanje kreativnih idej za reševanje ekološke problematike, so zapisali v ZEG.

STA


Najbolj brano