Slavko Avsenik praznuje 85 let

Na današnji dan se je v Begunjah na Gorenjskem rodil glasbenik Slavko Avsenik, ki je skupaj z bratom Vilkom tlakoval pot narodnozabavni glasbi. Brata se podpisujeta pod uspešnice, kot so Na Golici, Otoček sredi jezera in Aljažev stolp.

Slavko Avsenik še vedno rad sede za klavir in komponira glasbo za ansambel vnuka Saša Avsenika Foto: Neva Volarič
Slavko Avsenik še vedno rad sede za klavir in komponira glasbo za ansambel vnuka Saša Avsenika Foto: Neva Volarič

LJUBLJANA > Slavko Avsenik še vedno rad sede za klavir in komponira glasbo za ansambel vnuka Saša Avsenika.

Slavko Avsenik je bil v družini najmlajši otrok. Po končani osnovni šoli je ostal doma na kmetiji, kjer je ob priložnostih kaj zaigral. V tistem času ga je navdušil skakalni šport, tako da je leta 1946 postal član državne reprezentance. Svoj osebni rekord je dosegel v Planici. Skočil je 74 metrov. Leta 1952 se je poročil z Brigito, s katero sta tudi začasno prevzela gostilno Pri Jožovcu. Delal je tudi kot pletilec v Tonosi, piše na slovenski Wikipedii.

Harmonika s kitaro

Zgodovina Avsenikov je nekoliko daljša od 60 let, saj je družinski kvartet Avsenik Pri Jožovcu igral že poprej. Zares pa se je začelo leta 1953, ko je Slavko Avsenik s klavirsko harmoniko prvič nastopil na tedanjem Radiu Ljubljana. Skupaj z Vilkom je ustanovil Trio Slavka Avsenika, kmalu za tem pa je nastal še znameniti Gorenjski kvartet, ki je po poslušanosti potolkel vse rekorde.

Do kvinteta bratov Avsenik ni bilo daleč in tako je nastala nova zvrst popularne glasbe. V kvintetu so nasploh prvič na svetu skupaj zaigrali inštrumenti, ki so bili prej v nekem pogledu nezdružljivi: klavirska harmonika, klarinet, trobenta, bariton in kitara. Šlo je za elemente ljudskega tria, obogatene z elementi godbe na pihala, ki je pri poslušalcih naletela na zelo dober odziv.

Brata Avsenik napisala 1000 skladb

Brata Avsenik sta tudi izjemna avtorja - ustvarila sta skoraj 1000 skladb, vselej pa sta sodelovala z izvrstnimi glasbeniki. Ansambel ni bil priljubljen le Sloveniji, ampak tudi v Avstriji, Nemčiji in Švici. Samo med letoma 1953 in 1990 so na tem območju prodali več kot 31 milijonov plošč. Avseniki se lahko pohvalijo z več tisoči posnemovalcev.

Na Avsenikovi domačiji v Begunjah danes uspešno ohranjajo in raznovrstno predstavljajo bogato dediščino Slavkove mednarodne kariere ter dosežkov, in sicer z založbo, muzejem, Galerijo Avsenik Hohner, glasbeno šolo in gostilno pri Jožovcu.

Natanko pred letom dni je radovljiška občina lansko 60-letnico Avsenikove glasbe zaokrožila s postavitvijo kipa v krožišču na avtocestnem izvozu za Lesce. Kip s klaviaturo, harmonikami in tradicionalnim dežnikom simbolizira Avsenikovo glasbo. Tedaj je Avsenik dejal: “Mislim, da to priznanje ni namenjeno samo meni in mojemu bratu, ampak vsem vam, vsem ljubiteljem naše glasbe.”

STA


Najbolj brano