Podatki z Rosette kažejo, da so vodo na Zemljo prinesli asteroidi, ne kometi

Voda na Zemlji je posledica trka asteroidov, ne kometov, kot so domnevali doslej, ugotavljajo znanstveniki na podlagi podatkov z vesoljske sonde Rosetta. V sredo je Evropska vesoljska agencija (ESA) sporočila, da je Rosetta od avgusta preučevala notranjost kometa Čurjumov-Gerasimenko, na katerem je novembra pristal laboratorij Philae.

Voda na Zemlji je posledica trka asteroidov, ne kometov, kot so domnevali doslej, ugotavljajo znanstveniki na podlagi podatkov z vesoljske sonde Rosetta. Foto: /
Voda na Zemlji je posledica trka asteroidov, ne kometov, kot so domnevali doslej, ugotavljajo znanstveniki na podlagi podatkov z vesoljske sonde Rosetta. Foto: /

WASHINGTON > “Prišli smo do zaključka, da je veliko verjetneje, da je voda na Zemljo prišla z asteroidi kot s kometi,” je dejala znanstvenica Kathrin Altwegg, ki je preučevala podatke z Rosette o kemični sestavi vode in drugih plinov na kometu. Molekularni podpis vode s kometa kaže, da je ta precej drugačen od vode na Zemlji.

Znanstveniki merijo razmerje med devterijem oz. težkim vodikom, in vodikom, ki s kisikom tvori vodo. Kot je pojasnila Altweggova, profesorica na univerzi v švicarskem Bernu, je v vodi na kometu najvišji delež devterija glede na vodik. To najverjetneje pomeni, da je ta voda nastala pri zelo nizkih temperaturah in da gre verjetno za snov iz zelo zgodnjega obdobja našega osončja, na podlagi katere lahko ugotavljamo, kako je bilo naše osončje videti pred 4,6 milijarde let, je dodala.

Po drugi strani je razmerje med devterijem in vodikom v vodi na asteroidih nižje, tako da je bolj podobna vodi na Zemlji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

STA


Najbolj brano