Nemčija bo zaradi prisluškovalnih afer prenovila komunikacijsko mrežo

Nemška zvezna vlada bo v prihodnjih treh letih namenila vsaj 250 milijonov evrov za zagotovitev boljše komunikacijske mreže za zaščito pred prisluškovanjem, po poročanju nemške tiskovne agencije dpa piše nemški tednik Der Spiegel. Časnik je podatke dobil na podlagi internega dokumenta nemškega notranjega ministrstva.

Nemška zvezna vlada bo v prihodnjih treh letih namenila vsaj 250 milijonov evrov za zagotovitev boljše komunikacijske mreže za zaščito pred prisluškovanjem Foto: STA
Nemška zvezna vlada bo v prihodnjih treh letih namenila vsaj 250 milijonov evrov za zagotovitev boljše komunikacijske mreže za zaščito pred prisluškovanjem Foto: STA

BERLIN > Dokument omenja težave pri nadzoru nad najpomembnejšimi komunikacijskimi platformami v Nemčiji. Poleg državnega omrežja, ki je bilo vzpostavljeno leta 1997, obstaja trenutno v Nemčiji še okoli 40 drugih omrežij, preko katerih si oblasti izmenjujejo podatke. Večina je v zasebnih rokah.

“Sam obseg mrež (...) je pripeljal do zmede in kompleksnosti, ki postavlja pod vprašaj vodljivost in posledično varnost,” navaja časnik. Nemška vlada želi zdaj vzpostaviti krožno mrežo po vsej Nemčiji, s katero bi upravljalo zasebno podjetje. Optični kabel bi bil zaščiten pred zunanjimi poškodbami in nepooblaščenimi dostopi.

Odnosi med ZDA in Nemčijo so se skrhali zaradi prisluškovalnih dejavnosti ameriške agencije NSA, ki jih je razkril Edward Snowden. Na dan je prišlo tudi, da so Američani prisluškovali celo telefonu nemške kanclerke Angele Merkel.

A prisluškovali so menda tudi Nemci. Nemška stran zatrjuje, da ni šlo za sistematične dejavnosti, kakršno je bilo vohunjenje NSA. Vendar kot dodaja Spiegel, je bilo vohunjenje za dejavnostmi Turčije očitno načrtno in ga je leta 2009 naročila vlada v Berlinu. Tovrsten nadzor bi se lahko še nadaljeval, dodaja Spiegel.

Tednik je tudi razkril, da je nemška obveščevalna agencija BND prisluškovala telefonskim pogovorom ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja in njegovi predhodnici Hillary Clinton. Prav tako je že od leta 2009 tarča obveščevalnih dejavnosti BND zaveznica v Natu Turčija.

STA


Najbolj brano