Najslabši gesli leta 2014: 123456 in qwerty

Nekateri uporabniki spleta za zaščito svojih računalnikov in mobilnih naprav še vedno uporabljajo lahko razvozljiva gesla, kot sta 123456 ali qwerty - prve črke zgornje vrstice na angleških tipkovnicah, izhaja iz raziskave, ki jo je opravilo varnostno podjetje SplashData.

Nobeno geslo nima neomejenega roka trajanja. Iz varnostnih razlogov ga je dobro spreminjati vsakih nekaj mesecev ali vsaj na vsake pol leta. Foto: STA
Nobeno geslo nima neomejenega roka trajanja. Iz varnostnih razlogov ga je dobro spreminjati vsakih nekaj mesecev ali vsaj na vsake pol leta. Foto: STA

BERLIN > To je pregledalo 3,3 milijone ogroženih podatkovnih zbirk v Severni Ameriki in Zahodni Evropi in na podlagi tega sestavilo seznam najslabših gesel v preteklem letu. V podjetju so poudarili, da sta gesli qwerty ali 123456 povsem nekoristni. Z nemalo zaskrbljenosti so ugotovili tudi, da se je kombinacija 12345 (brez 6) lani iz 19. povzpela na tretje mesto, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

V podjetju niso preiskovali, kdo uporablja preprosta gesla, a menijo, da geslo 123456 pogosto uporabljajo starejši, nepismeni ali duševno zaostali uporabniki spleta. A na drugi strani se lahko razvozljivih gesel nekateri poslužujejo iz čiste lenobe.

Varnega gesla nikakor ni težko izbrati, pravijo strokovnjaki in ponujajo nekaj smernic. Geslo naj bo dolgo vsaj 12 znakov, če uporabljate zaščito brezžičnega omrežja WAP ali WPA2, pa naj bo dolgo vsaj 20 znakov, svetujejo v nemškem uradu za informacijsko varnost.

Geslo naj bo poleg tega raznoliko - z velikimi in malimi črkami, posebnimi znaki in številkami. To zmanjša možnosti za njegovo razvozlanje. Izogibati se je treba rojstnim datumom družinskih članov ali na primer sosledja števil. Geslo na splošno ne bi smelo biti beseda, ki jo je mogoče najti v kateremkoli slovarju.

Dobro se je tudi izogibati kombinacije gesla iz dveh gesel, za kateri je jasno, da nista kaj prida. Če vemo, da beseda geslo ni dobro geslo in da prav tako dobro geslo ni zaporedje 123, potem ni razloga, da bi mislili, da je dobro geslo geslo123.

Vedeti je treba še, da nobeno geslo nima neomejenega roka trajanja. Iz varnostnih razlogov ga je dobro spreminjati vsakih nekaj mesecev ali vsaj na vsake pol leta. Gesla nikoli ne pošiljajte prek elektronske pošte ali ga delite z drugimi, še svetujejo strokovnjaki.

STA


Najbolj brano