Na kuhano vino in gorsko razgledno točko

Primorske novice so tokrat svoje zveste naročnike in bralce popeljale v osrčje avstrijske zvezne dežele Tirolske, v mesto ob reki Inn - v Innsbruck torej. 90 srečnežev si je s pomočjo turistične agencije Avrigo ogledalo tri božične sejme in številne mestne znamenitosti. Najdrznejši pa so se povzpeli celo na gore, ki obdajajo mesto, na razgledno točko na 2200 metrih nadmorske višine.

Nakupi vselej  izvabijo nasmeh, zlasti pri predstavnicah nežnejšega spola.  Foto: Mirjana Cerin
Nakupi vselej izvabijo nasmeh, zlasti pri predstavnicah nežnejšega spola.  Foto: Mirjana Cerin

INNSBRUCK > Turistična vodnika Andrej Bandelj in Alenka Pavlica sta nanizala številne podatke. Prestolnica Tirolske je z nekaj več kot 120.000 prebivalci šele peto največje avstrijsko mesto, ki pa ima tretjo največjo univerzo v državi (deluje od leta 1669) in edinstven gorski obroč okrog sebe.

Najvišji vrh, Birkkarspitze, je visok 2749 metrov, bližnji ledenik Stubai, najvišji v Avstriji, pa kar 3333 metrov, zato je smučanje tam možno vse leto. Zrak je čist in oster, tudi ko piha topel in suh fen, ki decembra včasih prinese izjemnih 18 stopinj Celzija. Kmalu po 16. uri, ko zaide sonce, si je - ob pogledu na mogočne dvatisočake - zlahka predstavljati, da smo prismučali v mesto.

Poleg kuhanega vina, medenjakov in kranjske klobase, polnjene s sirom, je Tirolska znana po muzeju v Wattensu (slabih 20 kilometrov oddaljen od Innsbrucka). Muzej iz leta 1895 je posvečen prvi proizvodnji kristalov znane češke družine Swarovski. Zaradi obnove bo zaprt do aprila 2015.

Ustanovili so ga Rimljani. Nemški kralj Maksimiljan I. Habsburški (1459-1519) je dal postaviti zlato srešico (Goldenes Dachl), simbol mesta, ki je imelo od cesarjeve prisotnosti veliko koristi. Maksimilijan je na Tirolskem najbolj priljubljen habsburški vladar. Grad Hofburg, ki ga je postavila prav tirolska veja Habsburžanov, je tretji najpomembnejši dvor v Avstriji. V Innsbrucku je počitnikovala tudi priljubljena bavarska cesarica Sissi (1837-1898).

Stolna cerkev ali katedrala sv. Jakoba z dvema mogočnima zvonikoma je bila poškodovana med bombardiranjem ob koncu druge svetovne vojne. Innsbruck pa ne bi bil to, kar je, če iraško-britanska arhitektka Zaha Hadid ne bi postavila skakalnice Bergisel. Mesto je kar dvakrat gostilo zimske olimpijske igre, najprej leta 1964 in zatem še 1976. Podobno je uspelo le še Lake Placidu v ZDA in St. Moritzu v Švici. Za novo leto pripravijo turnejo štirih skakalnic. Najboljši smučarji skakalci se tam zbirajo že od leta 1954. Skakalnico Bergisel so namreč zgradili za olimpijske igre leta 1964 in jo leta 2003 “le” posodobili. Rekordni skok, bolje rečeno polet, je bil dolg 134 metrov.

Do Innsbrucka vodi Evropski most, ki so ga postavili v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Z 800 metri dolžine je nekoliko krajši od črnokalskega viadukta, obenem pa višji, saj ima najvišji steber kar 190 metrov.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano