Na Kitajskem pandji trojčki, v Turčiji dvoglavi delfin

Kitajski živalski vrt je pokazal prve znane preživele pandje trojčke. Njihovo rojstvo so razglasili za čudež, saj so pande zelo ogrožene zaradi kratke dobe razmnoževanja.

Dvoglavi delfin na turški obali
Dvoglavi delfin na turški obali 

HONGKONG > "To je bil čudež, ki je presegel vsa naša pričakovanja," je za AFP dejal generalni direktor živalskega vrta Dong Guixin. "Od rojstva je 15 dni. Živijo dlje kot katerikoli pandji trojčki na svetu," je dodal.

Turški kopalec je v bližini Izmirja naletel na nenavaden pojav, dvoglavega delfina. Znanstveniki so ob najdbi dejali, da gre za izjemno redek pojav, poroča portal MMC. Policija je truplo naplavljenega delfina umaknila. Z nenavadno živaljo se bodo ukvarjali raziskovalci Univerze Akdeniz v Antalyi.

Predstavnica naravnega parka Sichuan Wolong pa je dejala, da so trojčki še premladi, da bi jih razglasili za "preživele. Za preživele jih lahko razglasimo šele po šestih mesecih življenja. Za sedaj pa so edini preživeli trojčki," je dodala predstavnica centra za pande.

Mladiči orjaške pande so bili spočeti na naraven način, njihova mama je 12-letna Juxiao, oče pa 17-letni Linlin. Trojčki tehtajo od 83 do 124 gramov in so manjši od človeške dlani. Spolov še ni možno določiti, zato bodo imena dobili kasneje, je sporočil Dong.

Prvi primer pandjih trojčkov je znan iz leta 1999, ko je 15-letna samica s pomočjo umetne oploditve skotila tri mladičke. A je najmlajši mladič umrl po treh dneh.

Na Kitajskem v naravnem okolju živi še približno 1600 pand. Njihovo obdobje razmnoževanja traja od sredine aprila do maja, zato je vsako rojstvo vesel dogodek.

Danes so iz Velike Britanije sporočili, da je pandja samica, ki jo je Kitajska posodila edinburškemu živalskemu vrtu, breja in bi lahko skotila že konec meseca. Samičko Tian Tian paznik zdaj ves čas opazujejo, saj je lani splavila.

STA, NR


Najbolj brano