Na Japonskem ostra bitka za naslov najboljšega stranišča

Na Japonskem, kjer so stranišča postala že svojevrstna umetnost in so tuji obiskovalci pogosto vzhičeni nad tovrstno ponudbo, so prvič podelili vladne nagrade za najboljša javna stranišča. Konkurenca je bila velika, saj se je za naslov potegovalo skoraj 400 krajev in podjetij, na koncu pa jih je žirija izbrala dobrih 20.

Na Japonskem, kjer so stranišča postala že svojevrstna 
umetnost in so tuji obiskovalci pogosto vzhičeni nad tovrstno 
ponudbo, so prvič podelili vladne nagrade za najboljša javna 
stranišča. Foto: Wikipedia
Na Japonskem, kjer so stranišča postala že svojevrstna umetnost in so tuji obiskovalci pogosto vzhičeni nad tovrstno ponudbo, so prvič podelili vladne nagrade za najboljša javna stranišča. Foto: Wikipedia

TOKIO > Kriteriji so bili čistost, varnost, udobje, izvirnost in ustvarjalnost ter trajnostnost. V žiriji so bili tudi arhitekti in predstavnik Japonskega združenja stranišč.

Med zmagovalci so bila podjetja, ki so po uničujočem potresu in cunamiju leta 2011 v Hirošimi ustvarila pomožna stranišča, letališče Haneda za prav posebej brezhibne toalete ter organizatorji umetniškega festivala na temo stranišč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pohvalo žirije so si prislužili tudi tekmovalci, ki so se posebej posvetili ustvarjanju za ženske privlačnih stranišč, na primer s posebnim prostorom za dojenje in skrajšanjem čakalnih vrst.

Vlada v Tokiu poudarja, da nikakor ne gre le za lepotno tekmovanje, ampak za veliko več, tudi za opolnomočenje žensk.

Kot je namreč na slovesni podelitvi nagrad v petek poudaril minister za pravice žensk Haruko Arimura, “bodo prijetne toalete izboljšale kakovost vsakodnevnega življenja in prispevale k opolnomočenju žensk”.

“Javna stranišča, kjer se ženske počutijo varne, so znak zrelosti in bogastva družbe,” je poudaril.

STA


Najbolj brano