Na Floridi je lastnik hiše streljal na najstnika, ki je lovil Pokemone

Igra Pokemon Go, ki je najprej obnorela ZDA, Avstralijo in Novo Zelandijo, zdaj pa še Evropo, je že v prvih dveh tednih povzročila kar nekaj incidentov. Igra omogoča, da igralci s popotovanjem po resničnih lokacijah iščejo in lovijo digitalne like iz priljubljene serije. Med lovom pa pogosto odtavajo na nenavadna ali nevarna območja.

Igra Pokemon Go, ki je najprej obnorela ZDA, Avstralijo in 
Novo Zelandijo, zdaj pa še Evropo, je že v prvih dveh tednih 
povzročila kar nekaj incidentov.
Igra Pokemon Go, ki je najprej obnorela ZDA, Avstralijo in Novo Zelandijo, zdaj pa še Evropo, je že v prvih dveh tednih povzročila kar nekaj incidentov. 

LJUBLJANA > Igralec Pokemon Go mora v realnem svetu s pomočjo mobilne naprave in navigacijskega sistema iskati figurice oz. Pokemone, ki mu omogočajo nadaljevanje igre. Včasih jih igra premami, da odtavajo na nenavadne lokacije, kot so bolnišnice, pokopališča ali celo sosedova hiša. Na Floridi v ZDA je denimo na najstnika, ki sta med iskanjem Pokemonov zašla, streljal lastnik hiše, ki je mislil, da gre za vlomilca.

Igralci virtualne like lovijo kar med vožnjo avtomobila

Igro so začeli izkoriščati nepridipravi za rope, predstavlja pa tudi veliko nevarnost v prometu. Po svetu namreč beležijo primere, ko igralci virtualne like lovijo kar med vožnjo avtomobila. Na twitterju se je tako denimo pojavil trend med hashtagi - #DontPokemonGoAndDrive.

Na twitterju se je oglasila tudi hrvaška gorska reševalna služba, ki je opozorila, naj navdušenci nad igro v hribih ob jadranski obali ne lovijo Pokemonov. Nevladna organizacija Posavina bez mina pa je na facebooku pozvala prebivalce Bosne in Hercegovine, naj bodo previdni in spoštujejo opozorila, ki označujejo območja, kjer so še vedno mine iz časa vojne v BiH.

Pokemoni so se znašli tudi v muzeju nekdanjega koncentracijskega taborišča v Auschwitzu

Pokemoni pa se nahajajo tudi v muzejih in kulturnih ustanovah. Lovci na Pokemone so se med drugim pojavili v Spominskem muzeju holokavsta v Washingtonu ter v muzeju nekdanjega koncentracijskega taborišča v Auschwitzu. Zaposleni v poljskem muzeju so ustvarjalce igre že pozvali, da iz spoštovanja do umrlih muzej umaknejo s seznama lokacij Pokestop.

Lov za Pokemoni pa bi lahko postal atrakcija tudi med olimpijskimi igrami v Riu de Janeiru. "Pozdravljen Nintendo! Do olimpijskih iger Rio 2016 je še 23 dni. Vsi pridejo, tudi ti bi moral," je župan mesta Eduardo Paes minuli teden na facebooku pozval japonskega proizvajalca igralnih konzol in iger.

Da aplikacija predstavlja varnostna tveganja za razkritje pomembnih državnih informacij ter ponuja priložnosti za vohunjenje, menijo v Indoneziji, kjer so vojakom in policistom prepovedali uporabo aplikacije med službenim časom. Igro prepovedali po tem, ko so v Indoneziji pridržali Francoza, ki je med iskanjem Pokemonov zataval v vojaško bazo na otoku Java.

V Turčiji in Egiptu pozivi k prepovedi igre, ker ni v skladu z islamom

V Turčiji in Egiptu so se že pojavili pozivi k prepovedi omenjene igre, saj naj ta ne bi bila v skladu z islamom. Lovci na Pokemone namreč tavajo tudi po mošejah, kar po besedah turških imamov spodkopava pomembnost in vrednost prostorov čaščenja.

Do aplikacije so skeptični v Združenih arabskim emiratih, kjer igra uradno še ni na voljo. Državni telekomunikacijski regulator je ob tem opozoril, da aplikacija krši zasebnost uporabnikov, poleg tega pa bi lahko kriminalcem omogočila razširjanje virusov ali zasledovanje igralcev. Regulator tako poziva, da igralci ne aktivirajo kamere doma ali v drugih zasebnih območjih.

Igra je trenutno uradno na voljo v 34 državah, od sobote tudi v Sloveniji, vendar pri nas o podobnih incidentih še ne poročajo. So pa ljubljanski policisti v torek zvečer zabeležili primer kršenja javnega reda in miru, povezan s priljubljeno igro. Oškodovanec naj bi skupaj s prijateljem po Litostrojski cesti iskal Pokemone, ko je do njega pristopil znanec in z njim iz neznanega razloga fizično obračunal, so povedali na Policijski upravi Ljubljana.

STA


Najbolj brano