Mozaiki za dušo, pršut za telo

Primorske novice so sto zvestih bralcev nagradile z jesenskim izletom. Minuli petek so se podali na odkrivanje lepot Furlanije Julijske krajine. Ogledali so si Oglej, Palmanovo, pršutarno v kraju San Daniele in šolo mozaikov v Spilimbergu. Zvečer so si mnogi želeli, da bi bili še kdaj izžrebani za izlet.

V Ogleju so si najprej ogledali baziliko z znamenitimi mozaiki 
iz 6. stoletja.  Foto: Nataša Čepar
V Ogleju so si najprej ogledali baziliko z znamenitimi mozaiki iz 6. stoletja.  Foto: Nataša Čepar

FURLANIJA JULIJSKA KRAJINA > Kaj se zgodi, ko se zbere vesela druščina z vseh koncev Primorske in se v lepem jesenskem vremenu, oborožena z vedoželjnostjo in brezskrbnostjo, na pot odpravi z udobnima Avrigovima avtobusoma ter izkušenima šoferjema in vodičema? Krasen izlet, ki bo zagotovo ostal v lepem spominu.

Znameniti talni mozaiki v Ogleju

V zgodnjih jutranjih urah, ko so se izletniki zapeljali proti Ogleju in med potjo poslušali zgodovino Italije, s poudarkom na Furlaniji Julijski krajini, je bilo sicer še malo oblačno in precej mrzlo, a to ni pokvarilo dobre volje. Po obveznih krofih in “borovničkah” so obiskali oglejsko baziliko z znamenitimi talnimi mozaiki iz 6. stoletja in ostanke nekdanjega rečnega pristanišča. Z zanimanjem so si ogledovali tudi druge arheološke znamenitosti Ogleja, ki je bil v času rimskega imperija mesto z 200.000 prebivalci.

V Palmanovo ne le po nakupih

Oboroženi z znanjem o oglejski zgodovini so se odpravili proti Palmanovi, ki je znana predvsem po nakupovalnih središčih v njeni okolici. Marsikdo pa ne ve, da je bila zgrajena v 16. stoletju kot močna trdnjava v obliki devetokrake zvezde, s trojnimi mestnimi vrati in trojnimi obrambnimi linijami (dvema nasipoma in obzidjem), tako da je bilo mesto zelo dobro varovano. Zanimivo je še, da vse glavne ulice vodijo proti središču mesta. Od leta 1960 je Palmanova spomenik mednarodnega pomena. Izletniki so se peš podali po eni od ulic, na osrednjem trgu, ki ga krasi lepa in obnovljena cerkev, pa prisluhnili predstavitvi mesta. Medtem je sonce že prijetno grelo in Primorci so se ob kavici nastavili sončnim žarkom.

En pršut, dva pršuta, trije ...

Naslednji cilj je bila pršutarna v kraju San Daniele. V širši okolici jih je približno 40 in v okviru konzorcija pod strogimi kriteriji pridelujejo znamenit pršut blagovne znamke San Daniele. Živali morajo biti vzrejene in zaklane v Italiji, stegno za pršut San Daniele pa mora obvezno imeti parkelj. Pršutarna Picaron, ki s približno 120.000 pršuti na leto sodi med srednje velike, lokalno specialiteto pripravlja na dveh lokacijah. Izletniki so se odpravili tja, kjer svinjska stegna sušijo po starem, na lesenih stojalih. Več jih je skušalo prešteti, koliko pršutov visi na njih, po seštevanju in množenju pa so salomonsko odločili, da jih je več kot 20.000. Seveda so specialiteto tudi poskusili in pohvalili.

Za piko na i je bil ogled znamenite šole mozaikov (Scuola mosaicisti del Friuli) v Spilimbergu, ki je že stoletja povezan z mozaiki. Leta 1922 so v mestu ustanovili šolo, v kateri pridobivajo znanje mladi z vsega sveta. V treh letih se izurijo v različnih tehnikah, od rimskih do bizantinskih in sodobnih mozaikov, čudovite izdelke pa šola tudi prodaja. Izletniki se niso mogli načuditi, kakšne mojstrovine nastajajo pod spretnimi prsti šolnikov.

Dan se je prevesil v večer in Primorci so jo mahnili v Goriška brda, kjer jih je na Gradu Dobrovo čakala večerja. Najbolj pogumni so še zaplesali, nato pa so se polni vtisov vsi odpravili proti domu. Marsikdo si je zaželel, da bi bil še kdaj izžreban za izlet Primorskih novic. Nova priložnost bo že decembra ...

ALENKA OŽBOT


Najbolj brano