Mineva 50 let od prvega sprehoda v vesolju

Pred 50 leti, 18. marca 1965, je sovjetski kozmonavt Aleksej Leonov opravil prvi vesoljski sprehod. Danes 80-letni kozmonavt se še vedno z enako natančnostjo spominja trenutkov, ko je 12 minut lebdel v globoki črnini, obkrožen z zvezdami in ob slepečem Soncu.

Danes mineva 50 let od prvega sprehoda v vesolju. Foto: /
Danes mineva 50 let od prvega sprehoda v vesolju. Foto: /

MOSKVA > Sovjet Jurij Gagarin je 12. aprila 1961 opravil prvi polet v vesolje, po tistem pa se je bitka za osvojitev vesolja med Sovjetsko zvezo in ZDA le še krepila. Sovjetom se je tako mudilo tudi z vesoljsko misijo, v kateri so v orbito s plovilom Voshod 2 izstrelili Alekseja Leonova in pilota Pavla Beljajeva.

“Ni šlo za pogum. Preprosto smo vedeli, da je to treba storiti,” se danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP spominja Leonov, ki se je na misijo intenzivno pripravljal 18 mesecev. Beljajeva in Leonova so z Voshodom 2 pred natanko 50 leti, deset tednov pred ameriškimi astronavti, izstrelili v orbito, in sicer 498 kilometrov nad Zemljo, kar je bilo 180 kilometrov višje, kot so načrtovali.

Uro in pol po izstrelitvi je Leonov vstopil v komoro za izhod iz plovila, kjer je po znižanju pritiska odprl pokrov in odkril vesolje, “globoko črnino, zvezde posod in Sonce z nevzdržnim sijajem”.

Pri sebi je imel kamero. “Snemal sem Zemljo, popolne okroglosti, Kavkaz, Krim, Volgo. Bilo je lepo, kot slike Rockwella Kenta, ameriškega slikarja, ki je znan po čistih linijah in mehkih barvah,” je povedal Leonov, ki je po vrnitvi v plovilo narisal nekaj skic.

Vesoljski sprehod, kar je pravzaprav neustrezen termin, saj gre bolj za lebdenje kot sprehajanje, je trajal 12 minut, Leonov pa je med njim izgubil šest kilogramov. Poleg tega se mu je vesoljska obleka v praznem prostoru napihnila, zaradi česar se je le s težavo vrnil v notranjost plovila.

Težave sta imela kozmonavta tudi pri vrnitvi na Zemljo. Pristala sta namreč izven načrtovanega območja, zato sta morala čakati kar dva dni, preden so reševalci prišli ponju.

Britanski režiser Stanley Kubrick je posnetke bitja srca Leonova v vesolju uporabil za svoj film Odiseja 2001. Leonov je bil leta 1975 tudi poveljnik posadke Sojuza 19, s čimer je bil priča rojstvu vesoljskega sodelovanja ZDA in Sovjetske zveze, še pred koncem hladne vojne.

V zvezi s trenutno krizo med Rusijo in ZDA zaradi Ukrajine pa Leonov poudarja, da med astronavti ni bilo nikoli meja. “Na dan, ko bodo to dojeli tudi politiki, bo naš planet drugačen.”

STA


Najbolj brano