Med več kot 52.300 imeni se jih 69 odstotkov pojavi le enkrat

Na začetku letošnjega leta smo bili prebivalci Slovenije poimenovani s skoraj 52.300 različnimi imeni in nekaj več kot 109.000 priimki. Od vseh imen jih je bilo 69 odstotkov takih, s katerimi je bil poimenovan le po en prebivalec. Najpogostejša imena med ženskami pa so Marija, Ana, Maja, med moškimi pa Franc, Janez in Anton, so sporočili s Sursa.

Na začetku letošnjega leta smo bili prebivalci Slovenije poimenovani s skoraj 52.300 različnimi imeni in nekaj več kot 109.000 priimki Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Na začetku letošnjega leta smo bili prebivalci Slovenije poimenovani s skoraj 52.300 različnimi imeni in nekaj več kot 109.000 priimki Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Prebivalci Slovenije so po podatkih statističnega urada (Surs) na 1. januarja letos bili poimenovani z 52.274 različnimi imeni in 109.036 priimki. Najdaljše ime, ki ga je imelo vsaj pet prebivalcev Slovenije, je sestavljeno iz trinajstih črk - gre za žensko ime Maksimilijana.

Andreja je spodnesla Frančiško

V seznamu najpogostejših desetih imen je v zadnjem letu prišlo do spremembe le med ženskimi imeni. Na lestvico se je uvrstilo ime Andreja in z nje spodrinilo ime Frančiška. Med priimki so tako kot zadnja leta še vedno najpogostejši Novak, Horvat in Kovačič. V Sloveniji je 1. januarja živelo 379 žensk z osebnim imenom Marija Novak in 213 moških z imenom Jožef Horvat.

Največ prebivalcev Slovenije ima rojstni dan 1. januarja, in sicer 7.686, najmanj pa 31. decembra, 4.667. Starši so namreč v preteklosti za veliko otrok, ki so bili rojeni doma v zadnjih dneh leta, ob prijavi na matičnem uradu navedli kot datum rojstva 1. januar, kažejo podatki Surs.

Seznam najpogostejših imen med prebivalci, rojenimi do začetka petdesetih let, je bil več desetletij podoben. Najpogostejša imena so bila Franc, Jožef, Anton ter Marija, Ana in Jožefa. V petdesetih letih sta med imeni za deklice poleg imena Marija postali popularni tudi imeni Majda in Irena.

V šestdesetih letih je bilo ime Marija zadnjič najpogostejše ime, ki so ga dobile novorojene deklice, ime Ana pa je izginilo z lestvice desetih najbolj modnih. Za takrat rojene fantke sta bili najpogostejši imeni Janez in Jože.

Sedemdeseta leta odklon od tradicije

Na začetku sedemdesetih let je pri poimenovanju otrok prišlo do odklona od tradicije. S seznama najbolj priljubljenih imen so izginila imena Marija, Ana, Franc, Jože. Namesto teh so se kot najpopularnejša pojavila imena Nataša, Mateja, Boštjan, Andrej. V osemdesetih so se predvsem med dekliškimi imeni začela v večji meri pojavljati krajša imena, na primer Maja, Nina, medtem ko so bila za fantke modna Matej in Marko.

V devetdesetih letih se je trend kratkih imen prenesel z ženskih tudi na moška imena. Najpogostejša imena tistega obdobja so bila Luka, Rok, Anja in Nina. Na lestvico imen se je med prvih pet znova uvrstilo ime Ana. Po letu 2000 je najpogostejše fantovsko ime Luka, dekliško pa Eva. Za to obdobje so zelo značilna zelo kratka imena, kot so Jan, Nejc, Žan, Nika, Sara, Ana.

STA


Najbolj brano