Med 35 živimi sorodniki Leonarda tudi režiser Franco Zeffirelli

Raziskava umetnostnega zgodovinarja in direktorja da Vincijevega muzeja Alessandra Vezzosija ter zgodovinarke Agnese Sabato je pokazala, da danes živi 35 sorodnikov renesančnega umetnika in znanstvenika Leonarda da Vincija. Med njimi je tudi priznani italijanski režiser in politik Franco Zeffirelli, je pisala italijanska tiskovna agencija Ansa.

Med 35 živimi sorodniki Leonarda da Vincija je tudi režiser 
Franco Zeffirelli. Foto: Wikipedia
Med 35 živimi sorodniki Leonarda da Vincija je tudi režiser Franco Zeffirelli. Foto: Wikipedia

RIM > Izsledke raziskave sta Alessandro Vezzosi in Agnese Sabato predstavila v četrtek, v sklopu dogodka Leonardo živi, ki so se ga nekateri še živeči člani Leonardove rodbine po veji umetnikovega očeta Piera tudi udeležili.

Največje presenečenje je bilo odkritje, da je med Leonardovimi sorodniki tudi priznani italijanski filmski, operni in televizijski režiser, scenarist in politik Gianfranco Corsi, bolj znan z umetniškim imenom Franco Zeffirelli. Režiser je sin Ottorina Corsija, ki se je rodil in je tudi nekaj časa živel v mestu Vinci, in vnuk Olinta Corsija, ki velja za enega bolj priznanih prebivalcev Vincija v 19. stoletju.

Po virih Vezzosija in Sabatove sta se družini Corsi in da Vinci povezali leta 1794 po poroki Michelangela di Tommasa Corsija in Terese Alessandre Giovanne di Ser Antonio Giuseppe Da Vinci, ki je bila v neposrednem sorodstvu z Leonardovim očetom Pierom, je povzela Ansa.

Umetnik in znanstvenik Leonardo nikoli ni imel otrok, zato raziskava potomcev po njegovi veji ni bila mogoča. Prav tako so bili njegovi posmrtni ostanki izgubljeni med verskimi vojnami v 16. stoletju, tako da tudi pot preko njegovega DNK ni bila mogoča. Vezzosi je razkril, da so ju do izsledkov raziskave pripeljali predvsem raznovrstni dokumenti iz Italije, Francije in Španije.

Izsledki so izredno presenetili tudi nekatere prebivalce mesta Vinci, ki so o tem, da so sorodniki slovitega Leonarda da Vincija, izvedeli le nekaj dni pred četrtkovim uradnim razkritjem.

Giovanni Calosi, eden od njih, je za časnik La Stampa povedal, da mu je mati Dina omenjala dokumente in pisma, ki si jih lahko prebral le s pomočjo ogledala. S tem se je navezal na Leonardovo navado, da je svoje zabeležke pisal zrcalno. “Tem dokumentom nismo nikoli dali velikega pomena. Mislili smo, da gre zgolj za legendo,” je presenečen dodal.

Vezzosi je že v ponedeljek povedal, da imajo odkritja tudi znanstveno težo, saj ponujajo možnost, da bi se dokopali do da Vincijevega DNK zapisa. A to bo tema drugega mednarodnega kongresa, ki se ga bodo udeležili znanstveniki, biologi in antropologi, s katerimi so se že povezali, je tedaj razkril.

STA


Najbolj brano