Kraljica Elizabeta bo jutri dopolnila 90 let

Dan pred 90. rojstnim dnevom kraljice Elizabete II. so priprave v Veliki Britaniji na vrhuncu. V Windsorju so izobesili girlande iz britanskih zastavic in transparente, mediji pa medtem tekmujejo med seboj z intervjuji, slikovnim materialom in dokumentacijo o kraljičinem življenju.

Kraljica Elizabeta II. Foto: Wikipedia
Kraljica Elizabeta II. Foto: Wikipedia

Britanska kraljica Elizabeta II. je lani postala monarhinja z najdaljšim stažem na britanskem prestolu, s čimer je prehitela svojo praprababico kraljico Viktorijo. Vlada že 64 let in ne kaže nobene namere po upokojitvi, čeprav je v zadnjih letih predala nekaj obveznosti mlajšim članom kraljeve družine, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Zadnje ankete kažejo, da si Britanci želijo, da bi tako ostalo, pri čemer jih kar 70 odstotkov meni, naj Elizabeta vlada, dokler bo mogoče. Tudi podpora monarhiji ostaja na visoki ravni, in sicer pri 76 odstotkih, kaže anketa Ipsos-Mori.

V četrtek opoldne bodo v znak praznovanja rojstnega dne njenega veličanstva v rezidencah britanske kraljeve družine izstrelili častne salve, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V windsorski palači bo princ Charles ob maminem jubileju zvečer priredil večerjo, v petek pa bo kraljica tam gostila ameriškega predsednika Baracka Obamo.

Kraljica je doslej obiskala 117 držav in prepotovala 1,7 milijarde kilometrov, je pa edina Britanka, ki nima potnega lista oziroma nobenega drugega osebnega dokumenta. Te v Veliki Britaniji izdajajo v njenem imenu, a je nesmiselno, da bi sama sebi dala dovoljenje za potovanja.

Odkar je leta 1952 sedla na prestol, se kraljica vsak teden redno srečuje s premierji. Med njeno vladavino se jih je na Downing Streetu izmenjalo 12. Še danes prejema tudi dnevna poročila o delovanju parlamenta.

Kraljica Elizabeta II., ki je politično strogo nevtralna, se ne izreka o političnih vprašanjih, udeležila se ne bo niti referenduma o Brexitu, ki bo 23. junija.

Britanski premier David Cameron je kraljico označil za “kamen stabilnosti v svetu nenehnih sprememb, ki si zasluži občudovanje za svoj nesebičen smisel za službo in obveznosti”.

Je 302. najbogatejša Britanka, njeno premoženje pa je ocenjeno na 490 milijonov dolarjev, kažejo podatki revije Sunday Times, ki je lani pripravila seznam najbogatejših ljudi v letu 2015.

Kraljica se je rodila 21. aprila 1926 v Londonu, skupaj z mlajšo sestro princeso Margaret pa sta se šolali doma. Prestolonaslednica je postala, potem ko je njen oče leta 1936 nepričakovano postal kralj. Študirala je pravo in ustavno zgodovino, da se je pripravila na svojo bodočo vlogo, prav tako pa se je učila umetnosti, glasbe, jahanja in plavanja.

Oktobra 1940 je imela pri rosnih 14 letih prvi javni nagovor. Kot najstnica je največ časa preživela v windsorski palači.

Leta 1947 so v Veliki Britaniji oznanili zaroko Elizabete s poročnikom Philipom Mountbattnom. Le nekaj mesecev kasneje sta se poročila, njen pet let starejši soprog pa je dobil naziv princ Philip in vojvoda Edinburški.

Mlada princesa Elizabeta, ki je že bila mati dveh otrok, princa Charlesa in princese Anne, je v središče britanskega političnega življenja stopila pri 25 letih, ko je njen oče leta 1952 nenadoma umrl. Potem ko je postala kraljica, je rodila še dva sinova, in sicer leta 1960 princa Andrewja ter štiri leta kasneje še princa Edwarda.

Prestolonaslednik princ Charles se je leta 1981 poročil z Diano Spencer, leta 1992 pa sta napovedala ločitev. To leto je kraljica zaradi napovedi ločitve ter velikega požara v windsorskem gradu označila za grozno leto.

Princesa Diana je leta 1997 umrla v prometni nesreči v Parizu, kar je svet zavilo v globoko žalost, kraljeva družina, vključno s kraljico, pa je bila zaradi domnevne hladnosti do princese deležna kritik.

“To desetletje je imelo svoj delež žalosti,” je zapisano v uradni biografiji kraljice.

Sama je med drugim pojasnila, da ji je skozi težka obdobja pomagala krščanska vera ter to, da je, tako kot kraljica Viktorija, vselej verjela, da je treba biti v vseh stvareh zmeren.

STA


Najbolj brano