Hrvaški pari se vse teže odločajo za poroko

Na Hrvaškem se pari vse bolj redko odločajo na poroko, zakonci pa se vse pogosteje ločujejo, kaže poročilo hrvaškega statističnega urada. Lani je bilo 19.169 porok, kar je najmanj v zadnjih štirih desetletjih. Hkrati je bilo približno 5992 ločitev, kar je največ od leta 1986. Med razlogi za ločitev je pogosto tudi družinsko nasilje.

Na Hrvaškem se pari vse bolj redko odločajo na poroko, zakonci pa se vse  pogosteje ločujejo
Na Hrvaškem se pari vse bolj redko odločajo na poroko, zakonci pa se vse pogosteje ločujejo 

ZAGREB > V poročilu so navedli, da se je lani nadaljeval trend, ki so ga zaznavali že vrsto let. Lani je bilo za 5,7 odstotka manj porok kot v letu 2012. Na 1000 prebivalcev je bilo 4,5 poroke, kar je bilo enako kot leta 1991, ko je izbruhnila vojna na Hrvaškem in se je število porok znižalo za četrtino glede na leto 1990. Spomnili so, da je bilo leta 1979 na 1000 prebivalcev 7,4 poroke.

Strokovnjaki vidijo razloge za vse manj porok v gospodarski krizi, brezposelnosti, nerešenem stanovanjskem vprašanju ter nepripravljenosti za sprejemanje novih obveznosti.

Osebe, ki so se lani poročile, so bile povprečno nekaj let starejše kot pred 35 leti. Povprečna starost neveste je bila lani 27,9 leta, mladoporočenca pa 30,7 leta, medtem ko so ženske leta 1989 vstopale v zakonsko zvezo povprečno v starosti 23 let, moški pa pri skoraj 27 letih.

Na Hrvaškem je več kot 90 odstotkov prebivalcev, ki so se izjasnili kot verniki, a se je lani v cerkvi poročilo nekaj manj kot 57 odstotkov parov. Več kot 43 odstotkov jih je raje izbralo civilno poroko. V statističnem uradu nimajo podatkov o tem, koliko ločitev je bilo med pari, ki so na partnersko zvestobo prisegli v cerkvah.

Kljub temu da je bilo lani približno 500 ločitev več kot do takrat rekordnega leta 1986, se je stopnja ločitev zvišala nekoliko bolj počasi, kot se je znižalo število porok. Statistika kaže, da je bilo lani 1,4 ločitve na 1000 prebivalcev, leta 1979 pa 1,1.

Na Hrvaškem se tolažijo, da so imeli lani 31 ločitev na 100 porok, kar je še vedno manj od evropskega povprečja, ki znaša 34 ločenih parov na 100 porok.

Nezdružljivi interesi, nezmožnost skupnega življenja, nepripravljenost na kompromis in uveljavitev potreb partnerjev ter družinsko nasilje so glavni razlogi za ločitve na Hrvaškem. Sociologi in psihologi se strinjajo, da zakonske zveze niso slabše, kot so bile pred nekaj desetletji, a je danes veliko laže priti do ločitve kot prej.

STA


Najbolj brano