ESA dala zeleno luč za prvi pristanek na kometu

Evropska vesoljska agencija (ESA) je dala zeleno luč za zgodovinski pristanek sonde Rosetta na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Sonda je okrog 9.35 po srednjeevropskem času proti kometu spustila laboratorij Philae, ki bo proti kometu predvidoma potoval sedem ur. Če mu bo uspelo pristati, bo to prvi pristanek na kometu v zgodovini človeštva.

Evropska vesoljska agencija  upa, da bo njena sonda Rosetta danes izvedla prvi pristanek na kometu v zgodovini človeštva Foto: Sci.Esa.Int
Evropska vesoljska agencija upa, da bo njena sonda Rosetta danes izvedla prvi pristanek na kometu v zgodovini človeštva Foto: Sci.Esa.Int

DARMSTADT > Ekipa strokovnjakov, ki v nemškem Darmstadtu nadzoruje polet, je sporočila, da je Rosetta v ustreznem položaju. Ali je bil manever pristanka uspešen, naj bi po poročanju britanskega BBC sporočili okoli 17. ure po srednjeevropskem času.

Direktor agencije ESA za vesoljske misije Thomas Reiter je za nemško tiskovno agencijo dpa ocenil, da je 50 odstotkov možnosti za uspešen pristanek na kometu. Kot je pojasnil, je treba laboratorij Philae zelo natančno usmerjati na izredno veliko razdaljo.

Zgodovinski poskus pristanka na kometu s premerom nekaj več kot štiri kilometre poteka več kot 500 milijonov kilometrov stran od Zemlje.

Če bo šlo vse po načrtih, se bo laboratorij Philae, ki vsebuje deset instrumentov za preučevanje fizičnih in kemičnih lastnosti kometa, na komet zasidral s pomočjo harpun, nato pa se bo še pritrdil s pomočjo vijakov. Ob pristanku naj bi izdelal tudi panoramske fotografije površja kometa.

Cilj misije je prvo laboratorijsko preučevanje prvobitnih snovi Osončja. Mnogi znanstveniki verjamejo, da so te snovi kometov sodelovale pri nastanku življenja na Zemlji. Glede na to teorijo so kometi pred 4,6 milijarde let zadeli Zemljo ter nanjo prinesli kompleksne organske ogljikove molekule in vodo.

STA


Najbolj brano