Dan po božiču na Primorskem blagoslov konj

Štirinajst konjarjev iz bistriške občine je na štefanovo po stari tradiciji pripeljalo svoje konje na blagoslov v Harije. V Zanigradu je koprski škof Jurij Bizjak blagoslovil skoraj 40 konj. Žegnanja so pripravili tudi v drugih primorskih krajih.

Teja in Miha svoja konja vozita k blagoslovu v Harije že vrsto 
let. “Da bi bila zdrava celo leto,” pravi Miha.  

 Foto: Tina M. Valenčič
Teja in Miha svoja konja vozita k blagoslovu v Harije že vrsto let. “Da bi bila zdrava celo leto,” pravi Miha.  Foto: Tina M. Valenčič

PRIMORSKA > Ker cerkev v Harijah nosi ime po svetemu Štefanu, zavetniku konj in konjarjev, ki goduje 26. decembra, in ker je daleč naokoli edina z zavetnikovim imenom, je blagoslov konj v Harijah že star in tradicionalen običaj.

Včasih so k blagoslovu svoje živali v Harije vozili ne le z bistriškega, pač pa tudi s pivškega in postojnskega konca. “Za časa Italije so bila zbiranja prepovedana in ni bilo organiziranega blagoslova, tudi Jugoslavija ni bila temu naklonjena, a kljub temu so konjarji iz bližnjih krajev prihajali k maši in so darovali za zdravje živali,” je povedala Alenka Penko iz domačega društva KETŠD Alojzij Mihelčič, ki je tudi pripravilo sobotni blagoslov konj.

V soboto je k žegnu ponosne živali pripeljalo 14 konjarjev iz bistriške občine. Poleg blagoslova so bili skupaj z obiskovalci deležni Štefanovega “lučanja”, starega običaja obmetavanja z žitom, ki ga v Harijah pripravijo v spomin na zavetnika. “Svetega Štefana so kamenjali Judje, mi se obmetavamo z zrnjem. Žito simbolizira kamenje, sicer pa naj bi je to tudi simbol zdravja, sreče in dobre letine. Takšen običaj obmetavanja se je na Primorskem ohranil le še v Boljuncu, kjer se obmetavajo s pomarančami in jabolki,” je povedala Alenka Penko.

Prireditelji blagoslova konj so ob tej priložnosti izdali tudi Harijske novice, lokalni časnik, ki ga izdajajo enkrat letno in prinaša pregled dogajanja v njihovem kraju. Letos so zabeležili tudi zapis o službovanju duhovnika Franca Primca v harijski cerkvi, ki ga je obiskoval tudi Valentin Vodnik.

V Zanigradu blagoslovili konje, pse in kolesarje

V Zanigradu, kjer so žegnanje konj priredili že 21. leto zapored, je koprski škof Jurij Bizjak blagoslovil skoraj 40 konj. Nekaj lastnikov, ki konj niso mogli pripeljati v vasico pod Kraškim robom, ki oživi le za Štefanovo in ima le eno občasno prebivalko, pa je prineslo čopke konjske grive ter celo grivo telička in “muše”.

“Vsaka žival je lahko vzor za ljudi, konji simbolizirajo pogum, bojevitost in moč,” je med drugim dejal škof Bizjak, ki je blagoslovil tudi pse in nekaj kolesarjev. “Prišel sem iz Gračišča s tremi konji, eden od njih je še žrebiček. Žegnanje je lep običaj, veselje je priti, tu se srečamo prijatelji, se družimo,” je dejal Robert Franca iz Gračišča. Ana Andrejašič in Ana Mittendorfer pa sta v skupini z enajstimi konji Konjeniškega kluba Histria Pre prijahali iz Boninov, za kar so potrebovali tri ure. Prišli pa so tudi konji iz Šmarij, Vanganela, Hrvatinov, Škocjanskega zatoka, bližnje Podpeči; nekateri so prišli že 21-krat. Žegnanje, ki pod Kraški rob privabi vsako leto več obiskovalcev, prireja društvo Stena iz Podpeči. Kot pravi predsednica društva Monika Jurman, so bili z obiskom tudi letos zelo zadovoljni; prišlo je nekaj sto ljudi, mnogi so dan izkoristili za sprehod iz Hrastovelj in Dola, in tako pokukali nad meglo, ki se je v soboto ves dan zadrževala na obali.

Živahno tudi v Vipavi in drugod

Na Štefanovo se je pred župnijsko cerkvijo sv. Štefana v Vipavi na tradicionalnem žegnanju konj tudi letos zbralo več kot 50 konjenikov, konjskih vpreg in vozov iz Vipavske doline, ki se jim je pridružila tudi volovska vprega s kraškima sivcema iz Merč. Po blagoslov za srečno vožnjo pa so prišli tudi člani društva ljubiteljev tomosov Klapa Tomos Ajdovščina . Konje, vole, motorje in njihove gospodarje ter skrbnike bo v novem letu spremljal blagoslov, ki ga je podelil upokojeni koprski škof Metod Pirih. Letošnjo prireditev je organiziralo Konjeniško društvo Sveti Štefan Vipavska dolina. Njegovi člani so po starem običaju poskrbeli, da so konji dobili kruh in sol, njihovi gospodarji pa kozarec vina. Žegnanju je sledilo tradicionalno druženje.

V Kobjeglavi je bilo letos še posebej slovesno, saj je domači župnik Anton Požar žegnjanje konj opravil že desetič. Danes kobjeglavsko žegnjanje ne privablja le konjev in njihovih lastnikov, temveč tudi številne obiskovalce, ljubitelje konj in otroke. V okviru domačega društva Kraški slavček so tako pripravili tudi delavnice, na katerih so najmlajši izvedeli veliko novega o konjih.

V postojnski občini je osrednjo slovesnost ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ki je, tako kot že vrsto let, potekala pri kozolcu Toplarju v Belskem, pospremilo tudi že tradicionalno žegnanje konj v organizacij Turističnega društva Podgura. Podgurski rejci so na žegnanje, ki vsako leto pritegne lepo število obiskovalcev, pripeljali približno 15 konj, ki jih je blagoslovil duhovni pomočnik v postojnski župniji Ciril Sorč, nato pa so jim razdelili še kruh in sol. “Konji so iz Podgure, tako da se spodobi, da jih po starih običajih požegnamo, zato da so v naslednjem letu zdrav in čili in služijo svojemu namenu,” je dejal predsednik društva Evgen Požar.

Žegnanje konj so letos enajstič pripravili v Krepljah na Sežanskem. Vodil ga je dutovski župnik Bogdan Špacapan, prišlo pa je 14 konjenikov in štiri kočije z desetimi konji. Prireditve se je udeležilo večje število obiskovalcev.

TMV, HR, AT, PEM, VRŽ, OK


Najbolj brano