Argentinec na dražbi nacističnih relikvij zapravil več kot 600.000 evrov

Na kontroverzni dražbi v Nemčiji je kupec, ki je dejal, da prihaja iz Argentine, za nacistične spominke zapravil več kot 600.000 evrov. Skupno je kupil več kot 50 predmetov, med katerimi je bila tudi jakna uniforme Adolfa Hitlerja.

Skupno je kupil več kot 50 predmetov, med katerimi je bila 
tudi jakna uniforme Adolfa Hitlerja.
Skupno je kupil več kot 50 predmetov, med katerimi je bila tudi jakna uniforme Adolfa Hitlerja. 

BERLIN > Skrivnostni kupec, oblečen v temna oblačila z bejzbolsko kapo na glavi, je zapravil 275.000 evrov za jakno in 3000 evrov za komplet svilenega perila Hermanna Göringa, je v ponedeljek poročal nemški časnik Bild.

Pod številko 888 je moški najvišjo ceno ponudil pri večini predmetov in je na münchenski dražbi nasploh prevladoval, je še poročal Bild. Na dražbi, ki je bila zaprta za medije, kar je poželo javno ogorčenje, je imel časnik svojega poročevalca, ki je delal pod krinko.

Številka skrivnostneža spominja na neonacistično kodo 88, ki označuje osmo črko v nemški in angleški abecedi, to je H, in pomeni prepovedan pozdrav "Heil Hitler" oziroma HH.

Sicer pa je minuli teden centralni judovski svet v Nemčiji dražbeno hišo Hermann Historica pozval, da dogodek odpove, ker da gre za "škandalozen in ogaben" način služenja denarja z nacističnimi relikvijami na takšni dražbi.

Bild je še poročal, da je bila dražbena soba polna "mladih parov, starejših moških in mišičastih tipov obritih glav s plemenskimi tetovažami".

Najboljši ponudnik je med drugim kupil tudi medeninasto posodo, ki jo je Göring, ustanovitelj tajne policije v nacistični Nemčiji, gestapa, uporabil za samomor z vodikovim cianidom dve uri pred načrtovano usmrtitvijo leta 1946 v Nürnbergu.

Ko je novinar Bilda skrivnostneža vprašal, kdo je, mu je ta v domnevno angleščini s španskim naglasom povedal, da prihaja iz Argentine in da je kupil stvari za muzej. Imena ni želel razkriti.

Predmeti, prodani v okviru dražbene teme "Hitler in nacistični velikani - pogled v brezno zla", so bili prej v lasti pokojnega ameriškega vojaškega zdravnika Johna K. Lattimerja, ki je bil na sojenju v Nürnbergu zadolžen za spremljanje zdravja nacističnih vojnih zločincev.

Nemška zakonodaja sicer prepoveduje javno razstavljanje in distribucijo nacističnih predmetov, sloganov in simbolov, ne pa tudi njihovega nakupa ali lastništva, denimo za raziskovalce in zbiratelje.

STA


Najbolj brano