Danes “lojtra” praznuje 10. rojstni dan

Oznaka ali hashtag - #, ki je popolnoma spremenila način komuniciranja na družbenih omrežjih, danes praznuje svojo 10. obletnico. Brez oznak, ki se uporabljajo tako za osebne kot tudi v politične in komercialne namene, si družbenih omrežij skoraj ne predstavljamo več. Danes jih je na twitterju vsak dan objavljenih 125 milijonov.

BERLIN > 23. avgusta 2007 je Američan Cris Messina dobil idejo, da bi dokaj neuporabni "lojtri", ki je že imela svoj prostor na telefonskih številčnicah in tipkovnicah, pripisal novo funkcijo, ki bi izboljšala družbeno omrežje twitter. Predlagal je, da bi ta znak postavili pred določenimi pojmi, s čimer bi se lažje oblikovale skupine za pogovore. S prvo oznako - #barcamp - je Messina sprožil internetno revolucijo.

Messinov izum sprva ni naletel na odobravanje pristojnih pri twitterju, kjer so se ideji celo upirali. Menili so namreč, da bi znale oznake zmesti uporabnike. Na uvedbo oznak je bilo tako treba počakati še nadaljnji dve leti.

V raziskavi na nemški univerzi v Münstru so ugotovili, da je leta 2009 oznake vsebovalo manj kot 10 odstotkov vseh tvitov. K dokončnemu preboju oznak pa so pripomogle slike, ki jih je zaradi oznak mogoče hitreje najti kot s stavčnimi opisi.

Danes si družbenih omrežij brez teh oznak ne moremo predstavljati. Z njimi med drugim označujemo skupine, teme, razpoloženja in svetovne dogodke. Med najbolj znanimi je bila oznaka #JeSuisCharlie, ki je bila v uporabi po terorističnem napadu na francoski satirični tednik Charlie Hebdo 7. januarja 2015 v Parizu. V Nemčiji pa so ljudje z oznako #RefugeesWelcome migrantom in beguncem sporočali, da so v Nemčiji dobrodošli.

Danes je na twitterju vsak dan objavljenih 125 milijonov oznak. Družbeno omrežje je ob desetletnici oznake objavilo tudi nekaj oznak, ki so med uporabniki najbolj priljubljene. Največkrat uporabljena televizijska oznaka je bila #TheWalkingDead, med filmi pa #StarWars. Na področju športa je zelo uporabljana oznaka #WorldCup.

STA


Najbolj brano