Topla domišljija na ledenem gradu

Franjo Frančič, pisatelj iz Istre, v presunljivi zgodbi Ujemite paža nagovarja otroka tudi v odraslem bralcu.

“Lovite ga, paž je še zmeraj živ!” so zadnje besede Antigone, slovite drame, ki jo je Dominik Smole napisal leta 1959. Zdaj si je paža, simbol svobodoljubja za vsako ceno, izposodil še Franjo Frančič. Njegova zgodba z elementi pravljičnosti je precej avtobiografska - pripoveduje jo pisatelj, ki je težko otroštvo preživel na gradu. “Grajski otroci so bili poslani na grad iz različnih razlogov. Nekateri so bili brez staršev, drugi so pobegnili od doma, tretje je vzgajala ulica,” piše Frančič. In grenko sklene: “V bistvu pa so bili otroci poslani na grad, da ne bi motili večine drugih otrok in odraslih.”

Spominja se, kako so odraščali v strogem redu in disciplini, “v njihovih očeh in srcih se je naselila žalost”. Sredi domala dickensovskih ali cankarjevskih prizorov bede in trpljenja otrok, ki jih je v ilustracije vešče ulovila Dana Terzić, stoji mali Jan. Iz krute resničnosti beži tako, da se v domišljiji preobrazi v ljubljenega in občudovanega paža. Njemu, odrešitelju, je pisatelj davno tega obljubil, da bo napisal zgodbo o grajskih otrocih. Obljubo je držal. AG

Franjo Frančič: Ujemite paža, ilustrirala Dana Terzić, Center za komunikacijo, sluh in govor Portorož, 17 strani, cena 20 evrov.


Najbolj brano