Krik svobode, ki seže do srca

Mladinska zgodba NK Svoboda, ki ji pridevnik mladinska bolj kakor ne dela krivico, je ena tistih, ki bodo čez leta predstavljale trpek, a obenem z optimizmom podkrepljen dokument časa.

Žiga X. Gombač
Žiga X. Gombač  

Žigo X. Gombača težko ulovimo v toge okvire definicij. Je mladinski pisatelj, tekač, soavtor izvirnega potopisa Ultrablues, ki ga je po 100-kilometrskem maratonu v ZDA napisal s Samom Rugljem in Boštjanom Videmškom, radijski urednik, soavtor slikanic in stripov, pri katerih sodeluje z ilustratorjem Ivanom Mitrevskim, zadnje čase pa je vse bolj prepoznaven kot sovoditelj televizijskega kviza 2 na 2.

Navdih za tokratno delo črpa iz aktualne evropske krize - prihoda in izkoriščanja beguncev, ki množično bežijo pred vojno. A v ospredju je vendarle sporočilo o pomenu sprejemanja raznolikosti, prijateljstvu in solidarnosti.

Žiga X. Gombač: NK Svoboda, Miš, 181 strani, cena 26,95 evra.

V NK Svoboda spremljamo prvoosebni pripovedi 15-letnega Aneja iz Ljubljane in 16-letnega Sabija, ki beži iz sirskega gorja, kjer pa je ostala njegova družina. Izmenjujejo se dnevniški zapisi precej običajnega najstnika, začinjeni z medgeneracijskimi nesporazumi, ter dogodki in razmišljanja, ki jih v zvezek zapisuje 16-letni Sirec, iztrgan iz ne tako drugačnega najstništva. Oba, prvi kot turist, drugi kot begunec, se nekega dne znajdeta v Grčiji, kjer se iz skupne strasti do univerzalnega jezika - nogometa - rodi prijateljstvo.

Čustveno, a brez patetike in slogovnih akrobacij, pisatelj bralcu prepričljivo razkriva resničnost, ki je veliko močnejša od stereotipov in predsodkov. S pomočjo soborca, izvrstnega Delovega vojnega poročevalca Boštjana Videmška - ta je prispeval tudi pretresljiv sklepni zapis - in izkušenj s prostovoljnim delom z begunci, je nastala knjiga, ki je lahko resnično orožje, in ga prosto po Brechtu velja potisniti v roke čim več bralcev.

V delu, ki je te dni doživelo prvi ponatis, utegne kdo pogrešati natančnejši zgodovinski okvir, kak podatek o koreninah današnjega stanja. A po drugi strani je vojna tako nadčasoven in nadprostorski pojem, ki korenini v le človeku lastnima pohlepu in neumnosti, da tovrstnih oprijemališč morebiti niti ne potrebuje. MPG


Najbolj brano