Eden tistih nerodnih otrok

Roman Neroda v ospredje zopet postavlja vprašanje, zakaj kot družba nismo sposobni zaščititi najšibkejših, otrok.

Diana je preprosto nerodna. Tako starši opravičujejo številne modrice, ki jih šolniki najdejo na dekličinem telesu. Pojasnilu seveda ne verjamejo, z otrokom je očitno nekaj narobe. Kolesje v birokratskem aparatu države se prične vrteti, z deklico se ukvarjajo v šoli, na uradu za socialno varstvo otrok, uradu državnega tožilca, deklico pregleda sodni zdravnik in tako naprej.

Njena usoda je znana že na začetku, ko učiteljica, le ena od mnogih prvoosebnih spremljevalcev Dianinega življenja, opiše trenutek, ko je zagledala obvestilo, da je deklica izginila. Njeno zgodbo v dobrih sto straneh dolgem romanu opisujejo vsi, ki so “nerodo” poznali, le staršem, agresorjem, in Diani, žrtvi, pisatelj ne da glasu.

Alexandre Seurat: Neroda, prevedla Saša Jerele, Modrijan, 120 strani, cena 14,90 evra.

Roman črpa iz resnične in medijsko odmevne zgodbe Marine Sabatier. Vendar to ni le zgodba o zlorabah otrok; v prvi vrsti govori o prelaganju odgovornosti in okostenelosti aparatov, ki naj bi služili zaščiti najšibkejših. A kljub temu Seurat ne moralizira in ne sodi. Najbrž je ravno zato tako prepričljiv. PEM


Najbolj brano