Plenković: Sožalje družini Praljak, nezadovoljstvo s sodbo Hrvatom iz BiH

Hrvaški premier Andrej Plenković je izrazil sožalje družini Slobodana Praljaka, ki je storil samomor z zaužitjem strupa ob razglasitvi zaporne kazni na haaškem sodišču. Izrazil je tudi nezadovoljstvo in obžalovanje hrvaške vlade s pravnomočno sodbo šesterici Hrvatov za vojne zločine, ki so bili storjeni nad Bošnjaki med vojno v BiH.

Hrvaški premier Andrej Plenković Foto: STA
Hrvaški premier Andrej Plenković Foto: STA

ZAGREB > Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je ob začetku današnje novinarske konference na sedežu hrvaške vlade ocenil, da dejanje Slobodana Praljaka “največ govori o moralni nepravičnosti do šesterice Hrvatov iz BiH in hrvaškega naroda”. Poleg sožalja družini Praljak je uvodoma izrazil sožalje žrtvam vseh vojnih zločinov, ki so bili storjeni v BiH.

Plenković je kot posebej pomembno izpostavil, da je prizivni senat haaškega sodišča julija letos pojasnil, da vsebina prvostopenjske sodbe proti šesterici Hrvatov iz leta 2013 ne pomeni nikakršnih konkretnih sklepov o sodelovanju hrvaškega državnega vrha v skupnem zločinskem načrtu in jih ne bremeni nobenih zločinov. Sodišče je potrdilo, da ni v njihovi pristojnosti, da bi ugotovili kazensko odgovornost držav.

“Hrvaška meni, da se z današnjo sodbo napačno aludira na vlogo državnega vrha v dogodkih v BiH v 90. letih. Stališče vlade je, da državni vrh v teh vojnih dogodkih nikakor ni mogel biti povezan z dejstvi in interpretacijami, ki so jih poskusili pojasniti in interpretirati v sodbi iz leta 2013,” je povedal Plenković.

Dejal je, da prizivni senat ni upošteval delov pritožb, ki so se nanašale na določitev skupnega zločinskega načrta. Meni, da je to v nasprotju z resničnimi dogodki med vojno v BiH. Kot absurdno je izpostavil, da v nobeni mednarodni sodbi o vojnih zločinih v BiH niso ugotovili odgovornosti nekdanjega državnega vrha Srbije.

Napovedal je, da bo hrvaška vlada sprožila pravne in politične mehanizme, da bi zavrnila navedbe iz današnje sodbe. Pojasnil je, da obstajajo elementi za revizijo postopka ter sprožitev tega vprašanja v Varnostnem svetu ZN, ki je ustanovil haaško sodišče.

Plenković je podrobno navedel vse oblike sodelovanja med Hrvaško in BiH v času vojne ter sporazume, ki so omogočili posredovanje hrvaške vojske proti srbskim silam v BiH. Spomnil je, da je hrvaška vojska ustavila srbsko obleganje Bihaća ter preprečila genocid, kakršen se je pred tem zgodil v Srebrenici. Operacijo Nevihta je ocenil kot ključno za prekinitev vojne ne le na Hrvaškem, temveč tudi v BiH.

Dodal je, da je Hrvaška skrbela za tisoče beguncev iz BiH ne glede na njihovo narodnost in da je bila med prvimi državami, ki so priznale neodvisnost BiH. Poudaril je, da samostojne BiH ne bi bilo, če je ne bi podprli Hrvati na referendumu v BiH leta 1992, ko so z Bošnjaki postavili temelje za neodvisnost BiH.

Hrvaški premier je v odgovoru na novinarsko vprašanje ocenil, da sodba ne bo imela velikega vpliva na odnose med Hrvaško in BiH, ki sta, kot je dejal, prijateljski državi. Hrvatom v BiH je sporočil, da bo hrvaška vlada podpirala njihov obstoj v tej državi, vladi v Sarajevu pa, da bo Hrvaška ostala največja podpornica evropske poti BiH.


Najbolj brano