Eksplozije v Kolombu zahtevale številna življenja

Kolombo je danes stresla še ena eksplozija, ki je odjeknila v hotelu na jugu mesta. Po podatkih policije sta bila ubita dva človeka. Pred tem je Šrilanko pretreslo šest eksplozij v cerkvah in hotelih, ki so po zadnjih podatkih zahtevali skoraj 160 žrtev. Šrilanške oblasti serijo eksplozij obravnavajo kot teroristični napad.

 Foto: STA
Foto: STA

KOLOMBO > Policija je sporočila, da je sedma eksplozija odjeknila v hotelu v južnem predmestju šrilanške prestolnice Dehiwala. Ubita sta bila dva človeka.

Kmalu zatem je v Orugodawatti, severnem predmestju Kolomba, odjeknila še ena eksplozija. Policija za zdaj ni sporočila, kaj je bila tarča napada.

Šrilanške oblasti so po seriji eksplozij uvedle policijsko uro na območju celotne države. Policija je sporočila, da je policijska ura začela veljati takoj in bo trajala do nadaljnjega. Šrilanško obrambno ministrstvo je sprva sicer sporočilo, da bo policijska ura veljala ponoči, od 18. do 6. ure po krajevnem času. Oblasti so prav tako začasno blokirale družbena omrežja, s čimer želijo preprečiti širjenje netočnih in lažnih informacij.

Šest eksplozij v cerkvah in hotelih terjalo skoraj 160 življenj

Pred tem je Šrilanko pretreslo šest eksplozij v cerkvah in hotelih, ki so po zadnjih podatkih zahtevali 158 žrtev, med njimi je 35 tujcev. Več sto ljudi je ranjenih, nekateri so v kritičnem stanju.

Tarča napadov so bile tri katoliške cerkve, in sicer v Kolombu, Negombu blizu prestolnice in Batticaloi na vzhodu otoške države. Eksplozivne naprave je skoraj istočasno razneslo med velikonočno mašo.

V Kolombu je bila tarča napada cerkev sv. Antona, v Negombu, kakih 30 kilometrov severno od prestolnice, pa cerkev sv. Sebastjana.

Eksplozije so odjeknile tudi v treh luksuznih hotelih v Kolombu - Shangri La, Cinnamon Grand Hotel in Kingsbury.

Po podatkih oblasti je bilo v Kolombu ubitih najmanj 64 ljudi, Negombu 67, v kraju Batticaloa, 250 kilometrov vzhodno od prestolnice, pa 25. V Kolombu so v bolnišnicah sprejeli 254 ranjenih, v drugih dveh krajih pa 60.

Med žrtvami je po do zdaj znanih podatkih tudi 35 tujcev. Po navedbah bolnišničnih virov so med ubitimi ameriški, britanski in danski državljani. Portugalsko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je med žrtvami tudi portugalski državljan.

Za zdaj ni nihče prevzel odgovornosti za napade.

MZZ nima informacij, da so med žrtvami tudi Slovenci

Slovensko zunanje ministrstvo za zdaj nima informacij, da bi bili med žrtvami napadov tudi slovenski državljani, so sporočili iz Mladike.

Glede varnosti potovanj na Šrilanko na spletni strani MZZ opozarjajo, da obstajajo določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države. Svetujejo previdnost ter dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov.

Stanje v provinci na severu države v okrožjih Jaffna, Kilinochchi in Mullaittivu se počasi normalizira, deminiranje območja še vedno poteka, zato na zunanjem ministrstvu svetujejo izredno previdnost.

Konzularna zaščita se zagotavlja nerezidenčno iz Indije, slovenski državljani pa se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije, še piše na spletni strani MZZ.


Najbolj brano