Poravnati račune s Finci

V kvalifikacijah štejejo zmage. Mlada nogometna reprezentanca je po težko priborjenih treh točkah z Malto opravila prvo polovico junijske naloge. Druga jo čaka jutri s Finsko. Slovenija : Malta 2:1 (1:0).

Dejan Lazarević (v belem dresu) je zadel v polno že na prejšnji kvalifikacijski tekmi z Litvo v Novi Gorici Foto: Bostjan Bensa
Dejan Lazarević (v belem dresu) je zadel v polno že na prejšnji kvalifikacijski tekmi z Litvo v Novi Gorici Foto: Bostjan Bensa

MARIBOR> Napovedi, da bo Malta, ki je v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo z remijema v gosteh že prekrižala načrte Finski in Ukrajini, trd oreh, so se uresničile. Oslabljena slovenska reprezentanca je sicer hitro prevzela pobudo in pomaknila igro bližje tekmečevim vratom. Posest žoge v odstotkih (70:30) je bila po pričakovanjih prepričljivo na strani gostiteljev, ki pa so se ob odsotnosti Harisa Vučkića, Reneja Krhina in Aljaža Strune kar precej namučili v nameri, da prebijejo obrambni zid gostov. Slednji so pustili le malo manevrskega prostora, gostitelji so se zato zanašali na strele od daleč, ki pa niso našli poti do vrat. Nevarnih kombinacij je bilo (pre)malo. V 32. minuti je uspela navezi Boban Jović-Dejan Lazarević, slednji pa je popeljal gostitelje v vodstvo in postavil izid polčasa.

Lendava, stadion v Športnem parku, gledalcev 1000, sodniki Jordanov (Bolgarija). Strelci - 1:0 Lazarevič (32), 1:1 Vella (77), 2:1 Podlogar (94). Slovenija: Oblak, Jović, Mitrovič, Maruško, M. Mevlja, Kampl, Rep, Lazarevič, Jelenič (od 80. Podlogar), Trajkovski, Berić (od 69. Črnčič). Selektor: Tomaž Kavčič.

Nadaljevanje ni bilo zato nič lažje. Gostje, ki so se pretežno osredotočali na branjenje, so z izdatno domačo pomočjo pokazali, zakaj so krvniki favoritov in izenačili. Ko se je zdelo, da bodo dve točki odščipnili tudi Sloveniji, pa je v izdihljajih tekme zlata vredno zmago priigral Matej Podlogar. Junak petkovega večera je v igro vstopil le deset minut prej, ko je zamenjal Eneja Jeleniča. Slovenija je tako po hkratnem visokem porazu (0:6) Švedske v Ukrajini zavzela prvo mesto na lestvici skupine 2. Do konca bo odigrala še tri tekme, vključno z jutrišnjo, ko bo na Ptuju ob 17.30 gostila Finsko. Gostje imajo na lestvici osem točk, a tudi dve tekmi manj od gostiteljev in so še v igri za prvo oziroma drugo mesto.

“Proti Malti smo veliko poizkušali, a žoga ni hotela v gol. Se je pa na koncu vse vrnilo. Tudi Finci so še v igri za napredovanje. Spet nas čaka trda tekma,” je povedal selektor Tomaž Kavčič. Z zmago proti Fincem, ki so Sloveniji doslej prizadejali edini poraz v kvalifikacijah, bi tekmeca praktično izločili iz vseh kombinacij za EP, sami pa bi naredili velik korak vsaj k drugemu mestu v skupini. Naj spomnimo: v dodatne kvalifikacije se uvrstijo zmagovalci desetih skupin in še štiri najboljše drugouvrščene ekipe. Vrstni red - Slovenija (7 tekem) 16 točk, Švedska (6) 13, Finska (5) in Ukrajina (5) 8, Malta (8) 5, Litva (7) 3. ASO