Stavili bi na Laško

Še jutri in v sredo pa bo konec prvega dela prvoligaškem košarkarske sezone, ki se bo potem nadaljevala po ločenih tirnicah, saj se bo tekmovanje razcepilo na dva dela.

Portorožani (v belih dresih) so doma v debitantski tekmi v prvoligaški druščini lani jeseni premagali Zlatorog Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Portorožani (v belih dresih) so doma v debitantski tekmi v prvoligaški druščini lani jeseni premagali Zlatorog Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Desetčlanska prva liga se bo razširila na 12 ekip in razdelila na dva dela: najboljšim štirim ekipam prvega dela se bosta v ligi za prvaka pridružili še Olimpija in Krka, ostalih šest moštev pa se bo merilo za obstanek v ligi. Sistem bo enak kot doslej, torej dvokrožni.

Košarkarji Postojne so v zaostali tekmi 15. kroga druge lige doma klonili pred Elektro Gorenjsko z 72:83. Vse je kazalo, da bodo Postojnčani dvakrat prestavljeno tekmo zanesljivo dobili in vpisali tretjo zaporedno zmago. Po dobljenem polčasu (39:30) so namreč varovanci Radovana Petrovića v 25. minuti povedli že za 16 točk (52:36), a se gostje niso predali. Na krilih nekdanjega igralca Postojne Klemna Panića (22 točk) so v 34. minuti poravnali izid na 62 in po visoko dobljeni zadnji četrtini (34:15) slavili v derbiju dna lestvice. Strelci za Postojno: Rajčić 18 (3:3), Gabrovšek 14 (4:1), Milović 16 (1:1), Katonar 11 (4:3), Jordan Rojko 11, Bajc 2.BF

Edina neznanka zadnjih krogov je, kdo bo četrti potnik v ligo za prvaka. Helios, Rogaška in Hopsi so si namreč uvrstitev zagotovili že prej. Potem ko je pred mesecem dni Portorož z veliko mero sreče v gosteh ugnal neposrednega tekmeca Grosuplje in je tudi spričo nekoliko lažjega razporeda vse kazalo, da je s tem uspehom postavil resno hipoteko na četrto mesto, se je vse obrnilo na glavo. Portorožani so sklonjenih glav odhajali s parketa po porazih z najslabše uvrščenima ekipama v ligi, Elektro in Tajfunom. Dva kroga pred koncem se Portorož zdi v izgubljenem položaju: četrto Grosuplje ima devet, peti Zlatorog osem, šesti Portorož pa sedem zmag.

Portorožani morajo obe zadnji tekmi zmagati, najprej v soboto s Slovanom na Kodeljevem, nato pa še v sredo doma s Hopsi. Grosuplje igra še v Mariboru in nato doma s Slovanom. Na papirju najtežje delo ima Zlatorog, ki se bo meril z najboljšima ekipama lige - doma bo gostil Rogaško, nato pa v gosteh igral s Heliosom.

Če bi se po zadnjem krogu vse tri ekipe, ki se potegujejo za četrto mesto, izenačile po številu zmag, ima Portorož najboljšo medsebojno razliko - dvakrat je ugnal Grosuplje in enkrat Laško. Vse bi bilo lahko sicer jasno že v soboto, če bi Grosuplje slavilo in bi oba tekmeca izgubila. Če pa bi se na koncu Laško in Grosuplje izenačila po zmagah, bi se skozi šivankino uho v končnico prebil Zlatorog. Laščani imajo razmerje zmag in porazov z Dolenjci izenačeno (1:1), a za tri točke boljšo razliko v koših. Portorož torej lahko napreduje le z dvema zmagama, upajoč, da bi Grosuplje obe tekmi izgubilo ter da bi Laščani zmagali le enkrat ali pa izgubili obe tekmi.

Tekmovalna forma zadnjih krogov je na strani Laščanov, ki jih vodi Predrag Milović, specialist za reševanje ekip iz težkih položajev. In prav na Laščane bi stavili. Z veliko sreče in - kot trdijo tekmeci - nekaj sodniške naklonjenosti so za nekaj točk premagali Maribor in Slovan, nazadnje pa visoko še najtršega tekmeca zadnjih krogov, Hopse, kjer se očitno kar veliko dogaja. Takoj po odhodu v tujino Sama Udriha se je poslovil trener Boštjan Kuhar, sicer tudi osebni trener Bena Udriha - mimogrede, po slovesu od New Yorka je v ligi NBA podpisal za Memphis - ki svojemu matičnemu klubu pomaga tudi finančno,