Srbija z zmago proti Italiji na SP 2014

Košarkarji Srbije so v tekmi za končno sedmo mesto na evropskem prvenstvu v Sloveniji v Ljubljani premagali Italijo s 76:64 (27:11, 41:27, 55:44).

Z zmago nad Italijani so si Srbi zagotovili zadnje mesto, ki vodi na svetovno prvenstvo 2014 Foto: Fiba Europe

LJUBLJANA > Za Srbe in Italijane današnja tekma ni bila le obračun za končno sedmo mesto na eurobasketu 2013, ampak tudi boj za zadnje mesto, ki vodi na svetovno prvenstvo 2014. Z zmago so si ga zagotovili Srbi, ki so že po prvem polčasu visoko vodili, v drugem delu pa brez težav držali razliko.

Dvorana Stožice, gledalcev 4030, sodniki: Lottermoser (Nemčija), Rižik (Ukrajina), Bulto (Španija). Srbija: Nedović 12, Micić 8, Bogdanović 7 (2:2), Bjelica 12 (5:7), Marković 12 (4:6), Kalinić 3, Nen. Krstić 17 (1:3), Štimac 5 (1:2). Italija: Aradori 3, Gentile 14 (7:8), Melli 1 (1:2), Belinelli 8, Cusin 8 (2:2), Datome 19 (3:4), Cinciarini 11 (2:4). Prosti meti: Srbija 13:20, Italija 15:20. Met za dve točki: Srbija 18:35, Italija 11:35. Met za tri točke: Srbija 9:19 (Nedović, Micić in Marković 2, Bogdanović, Bjelica, Kalinić), Italija 9:21 (Datome 4, Belinelli 2, Aradori, Gentile, Cinciarni). Skoki: Srbija 42 (32+10), Italija 26 (21+5). Osebne napake: Srbija 23, Italija 23. Pet osebnih: Cinciarini (39.)

Italija ena večjih poraženk

Italija je EP končala kot ena največjih poraženk, saj je v Stožice prišla kot edina neporažena ekipa. Nato je na šestih tekmah doživela pet porazov, premagala je le Španijo, ob tem pa ostala še brez vozovnice za SP.

Evropa bo na svetovnem prvenstvu zastopana s šestimi reprezentancami, ki so si mesto zagotovile na eurobasketu v Sloveniji - to so Francija, Litva, Hrvaška, Slovenija, Ukrajina in Srbija-, ter Španijo kot gostiteljico. Po štiri ekipe bodo prišle iz Južne, Srednje oziroma Severne Amerike (Mehika, Portoriko, Argentina in Dominikanska republika), po tri iz Afrike (Angola, Egipt, Senegal) in Azije (Iran, Filipini, Južna Koreja), dve iz Oceanije (Avstralija in Nova Zelandija), ZDA kot olimpijski prvak, štiri reprezentance pa bo na prvenstvo povabila Mednarodna košarkarska zveza. SP bo od 30. avgusta do 14. septembra 2014, med 24 sodelujočimi ekipami bo tretjič Slovenija, žreb predtekmovalnih skupin pa bo februarja prihodnje leto.

Srbi boljši že od začetka

Srbska ekipa je vse od začetka držala vajeti igre v svojih rokah. V šesti minuti je vodila z 12:5, po drugi zadeti trojki Luigija Datomeja so se Italijani približali na 8:12, a v drugem delu prve četrtine povsem popustili. Njihovo nezbranost so Srbi znali kaznovati, po prvih desetih minutah so namreč vodili s 27:11. V 13. minuti so azzurri zaostajali že za 19 točk (11:30), a se z delnim izidom 12:2 nekoliko približali. To Srbije ni zmedlo, saj je v zaključku prvega polčasa znova zaigrala bolje in na odmor odšla s prednostjo 41:27.

V tretji četrtini se je Italija tekmecem dvakrat približala na devet točk zaostanka, toda potem Srbiji dopustila, da z nekaj koši znova uide na varno razdaljo. V zadnjih desetih minutah so italijanski košarkarji poizkušali ujeti priključek, a so Srbi zadevali v pravih trenutkih, s tem pa tekmecem onemogočili, da bi približali na manj kot osem točk zaostanka. Srbi so v zadnji minuti in pol zadeli šest prostih metov in dokončno odločili zmagovalca.