Španija povozila Finsko

Košarkarji Španije so v drugi tekmi 2. kroga drugega dela evropskega prvenstva v Ljubljani (skupina F) premagali Finsko z 82:56 (18:15, 42:30, 57:44).

Košarkarji Španije so v drugi tekmi 2. kroga drugega dela evropskega prvenstva v Ljubljani  premagali Finsko z 82:56  Foto: Fiba Europe
Košarkarji Španije so v drugi tekmi 2. kroga drugega dela evropskega prvenstva v Ljubljani premagali Finsko z 82:56  Foto: Fiba Europe

LJUBLJANA > Finska, zadnja nasprotnica slovenske reprezentance v drugem delu, je po visokem porazu proti Hrvaški v prvem krogu izgubila še drugo tekmo. Tokrat so jih ugnali branilci naslova Španci, ki so si pot do zmage tlakovali že v prvem polčasu, v drugem pa le še dokončali delo. Prvi strelec tekme je bil Jose Calderon s 23 točkami, ob tem je zadel pet trojk, v finski ekipi pa je bil najučinkovitejši Petter Koponen s 17 točkami, 12 pa jih je dosegel že v prvem polčasu.

Dvorana Stožice, gledalcev 3070, sodniki: Latisevs (Latvija), Jovičić (Srbija), Geller (Belgija). Španija: Fernandez 6 (2:2), Rodriguez 9, Rey 6 (2:4), Calderon 23 (2:2), Rubio 4, Claver 12 (2:4), San Emeterio 6, Gasol 6 (2:2), Gabriel 2, Mumbru 8 (2:4). Finska: Koivisto 5, Muurinen 4 (2:2), Lee 12 (2:2), Kotti 6 (2:2), Koponen 17 (2:2), Haanpää 6, Rannikko 6 (2:2). Prosti meti: Španija 12:18, Finska 10:10. Met za dve točki: Španija 20:37, Finska 14:35. Met za tri točke: Španija 10:21 (Calderon 5, Claver in Mumbru 2, Rodriguez), Finska 6:27 (Koponen 3, Haanpää 2, Koivisto). Skoki: Španija 43 (29+14), Finska 28 (18+10). Osebne napake: Španija 17, Finska 21. Pet osebnih: /.

Po uvodnem košu Španije je Finsko s trojko v vodstvo popeljal Koponen, ki je nato zadel še met za dve točki. Branilci naslova so zadeli dve zaporedni trojki prek Victorja Claverja in Calderona ter prišli do prednosti 10:5. Še štiri točke je nato dosegel Koponen in znižal na 9:10. Dobro minuto pred koncem uvodne četrtine so se Skandinavci približali le na točko zaostanka (16:15). Po dveh zadetih prostih metih Xavierja Reya so Španci prvo četrtino dobili z 18:15.

Španci so z dvema košema v uvodu druge četrtine spet pobegnili, a je s trojko odgovoril razigrani Koponen. Igralci s severa Evrope so v 16. minuti zaostajali s 24:26, nato je Španija napravila delni izid 11:2, na odmor pa odšla s prednostjo 12 točk (42:30).

Moštvo s Pirenejskega polotoka tudi v nadaljevanju ni popuščalo. Z agresivno obrambo je Fincem povzročalo številne preglavice, na drugi strani pa polnili koš. Španija je v 33. minuti vodila že za 17 točk (65:48), Finci so poizkušali zmanjšati razliko, a na koncu doživeli še drug visok poraz v drugem delu eurobasketa.