Španija do sedme medalje na zadnjih osmih eurobasketih

Košarkarji Španije so v tekmi za 3. mesto na evropskem prvenstvu v Ljubljani premagali Hrvaško z 92:66 (23:18, 47:36, 63:48).

Hrvati so bili enakovreden tekmec Špancem le v prvem polčasu, pa še to le v enem delu Foto: Fiba Europe
Hrvati so bili enakovreden tekmec Špancem le v prvem polčasu, pa še to le v enem delu Foto: Fiba Europe

LJUBLJANA > Košarkarji Španije so po dveh zlatih medaljah na zadnjih dveh prvenstvih na Poljskem in v Litvi 38. eurobasket v Sloveniji končali na tretjem mestu. V predzadnji tekmi prvenstva so premagali Hrvaško z 92:66.

Dvorana Stožice, gledalcev 6050, sodniki: Lottermoser (Nemčija), Kristodulu (Grčija), Latisevs (Latvija). Španija: Fernandez 8 (1:2), Rodriguez 2 (2:2), Rey 4 (0:1), Calderon 8, Rubio 6, Claver 16 (9:10), San Emeterio 5, Llull 21, Gasol 17 (8:10), Gabriel 5 (0:1). Hrvaška: Tomić 1 (1:2), Andrić 2, Draper 5 (1:1), Bogdanović 22 (2:2), Šarić 6 (1:2), Rudež 5, Ukić 12 (1:2), Simon 3, M. Delaš 2, Žorić 8. Prosti meti: Španija 20:26, Hrvaška 6:9. Met za dve točki: Španija 18:36, Hrvaška 18:36. Met za tri točke: Španija 12:24 (Llull 5, Calderon 2, Fernandez, Claver, San Emeterio, Gasol, Gabriel), Hrvaška 8:21 (Bogdanović 4, Šarić, Rudež, Ukić, Simon). Skoki: Španija 36 (23 + 13), Hrvaška 29 (20 + 9). Osebne napake: Španija 15, Hrvaška 25. Pet osebnih: Žorić (32.).

Naši južni sosedi so bili enakovreden tekmec Špancem le v prvem polčasu, pa še to le v enem delu. Po zaslugi izjemne predstave Bojana Bogdanovića (19 točk v prvem polčasu ob metu 7:10 iz igre) so v 16. minuti vodili z 28:27. A nato so hitro popustili v obrambi, razigral se je Sergio Llull in po njegovi trojki v zadnji sekundi prvega polčasa so Španci odšli na odmor z devetimi točkami prednosti.

Razliko so v nadaljevanju hitro povišali na 54:40 (24.) in prednost brez večjih težav zadržali do konca. Zmagovalec je bil dokončno znan na začetku zadnje četrtine, ko je Španija prvič prišla do naskoka preko dvajsetih točk (76:53).

Španija tako nadaljuje zbiranje kolajn na evropskih prvenstvih. Od leta 1999 je le enkrat ostala brez nje - v Beogradu 2005, ko je bila četrta, v tem času pa je ob dveh zlatih osvojila še dve srebrni in eno bronasto. Skupno ima Španija z evropskih prvenstev enajst medalj.

Hrvaška na drugi strani ostaja pri dveh bronih iz leta 1993 in 1995. Tedaj je tudi nazadnje igrala v polfinalu kakšnega večjega tekmovanja.