Hrvati razbili Fince

Košarkarji Hrvaške so v 1. krogu drugega dela evropskega prvenstva v Sloveniji (skupina F) v Ljubljani premagali Finsko z 88:63 (17:11, 39:20, 63:38).

Košarkarji Hrvaške so v 1. krogu drugega dela evropskega prvenstva v Sloveniji (skupina F) v Ljubljani premagali Finsko z 88:63 Foto: Fiba Europe
Košarkarji Hrvaške so v 1. krogu drugega dela evropskega prvenstva v Sloveniji (skupina F) v Ljubljani premagali Finsko z 88:63 Foto: Fiba Europe

LJUBLJANA > V skupini F so do prve zmage v drugem delu evropskega prvenstva prišli hrvaški košarkarji. Slednji so povsem razbili eno najprijetnejših presenečenj eurobasketa Finsko, ki je v predtekmovalni skupini v Kopru doživela le en poraz. Hrvati so si že v prvem polčasu priigrali lepo prednost, ki so jo v drugem še nadgradili in na koncu povsem nadigrali igralce s severa Evrope. V Stožicah bosta danes na sporedu še dve tekmi: ob 17.45 se bosta udarili Grčija in Španija, ob 21. uri pa še Slovenija in Italija.

Dvorana Stožice, gledalcev 3020, sodniki: Rocha (Portugalska), Jovčić (Srbija), Ciulin (Romunija). Finska: Koivisto 8, Nikkilä 4 (4:6), Muurinen 4, Huff 10 (0:2), Lee 7 (3:4), Salin 3, Kotti 8 (2:4), Koponen 5 (2:2), Haanpää 3, Ahonen 3, Rannikko 8 (2:2). Hrvaška: Tomić 11 (1:2), Andrić 2, Draper 2 (2:2), Bogdanović 15 (2:2), Šarić 8, Rudež 17, Ukić 11, Simon 6, Markota 4, M. Delaš 2, Žorić 5 (3:69, A. Delaš 5. Prosti meti: Finska 13:20, Hrvaška 8:12. Met za dve točki: Finska 10:28, Hrvaška 25:37. Met za tri točke: Finska 10:32 (Koivisto, Huff in Rannikko po 2, Salin, Koponen, Haanpää, Ahonen), Hrvaška 10:31 (Rudež 5, Simon 2, Bogdanović, Ukić, A. Delaš). Skoki: Finska 30 (12+18), Hrvaška 47 (15+32). Osebne napake: Finska 17, Hrvaška 21. Pet osebnih: /.

Hrvati, ki so edini poraz na eurobasketu 2013 doživeli proti slovenski reprezentanci v Celju, so po dveh minutah in pol vodili s 4:1. Fincem met v uvodni četrtini ni stekel, a so kljub temu dobre tri minute pred koncem prve četrtine povedli z 9:8. Za vodstvo Finske je takrat met za tri točke zadel Mikko Koivisto, a je že v naslednjem napadu z isto mero vrnil Dejan Rudež. Hrvaška prednost je ob prvem premoru znašala šest točk (17:11), razliko pa se je nato le še višala.

Po štirih minutah druge četrtine so hrvaški košarkarji napravili delni izid 8:0 (25:11), finska obramba pa ni našla načina, kako ustaviti nasprotni napad. Štiri minute pred polčasom so zaostajali že za 15 (15:30). Hrvati so še naprej brez težav prihajali do doseženih košev, ob polčasu pa vodili z 39:20.

Nič kaj bolje se ni godilo Fincem v nadaljevanju. Hrvati so ob glasni podpori navijačev zadevali mete iz vseh možnih položajev, v zadnjo četrtino pa so vstopili s prednostjo 25 točk (63:38). V zadnji četrtini je hrvaški selektor Jasmin Repeša ponudil priložnost igralcem, ki so doslej igrali nekaj manj, a zaostanek Finske se kljub temu ni zmanjšal.

Prvi strelec tekme je bil Damjan Rudež s 17 točkami, ob tem je dosegel kar pet trojk, Bojan Bogdanović jih je prispeval 15, v finski ekipi pa je bil z desetimi še najbolj razpoložen Shawn Huff.