DZ podprl Šarca za mandatarja za sestavo vlade

Marjan Šarec je že zaprisegel kot predsednik vlade, po tistem, ko je njegovo kandidaturo na tajnem glasovanju v DZ podprlo 55 poslancev. Šarec se je ob zaprisegi zahvalil za podporo in dejal, da bo namenil vse moči za to, da bo bolje vsem. Dodal je, da to še ni zadnji, ampak prvi korak pri oblikovanju 13. slovenske vlade.

 Foto: Sta
Foto: Sta

LJUBLJANA > Marjan Šarec je dejal, da je bila podpora 55 poslancev več, kot je pričakoval. Zahvalil se je tako tistim, ki so ga podprli, pa tudi tistim, ki ga niso. Dodal je, da bo delal tudi v dobro tistih, ki ga niso podprli. “Vsak je lahko prepričan, da bom namenil vse svoje moči za to, da bo bolje vsem,” je zagotovil.

Kot je napovedal, bodo v naslednjih dneh morali vložiti velike napore, da bi sestavili ministrsko ekipo, da bi ministri uspešno opravili zaslišanja pred matičnimi odbori in bodo lahko prisegli kot celotna vlada, ki bo vlada s polnimi pooblastili.

Šarcu so v razpravi podporo napovedali poslanci strank najverjetnejše prihodnje koalicije LMŠ, SD, SMC, Desus, SAB ter poslanci Levice, s katero je omenjena peterica parafirala sporazum o sodelovanju. Podporo sta mu obljubila tudi poslanca narodnih manjšin. Omenjene stranke imajo sicer skupaj 52 glasov, skupaj s poslancema narodnosti 54, kar pomeni, da je ob vseh napovedanih dobil še en glas podpore iz vrst prihodnje opozicije.

40-letni Šarec je z današnjo izvolitvijo postal deveti predsednik vlade, medtem ko bo njegova vlada, če jo bo uspel dokončno sestaviti, 13. v samostojni Sloveniji. Predlog liste kandidatov za ministre bo moral v DZ vložiti v 15 dneh. Ta rok se izteče 1. septembra, ker je to sobota, pa se po poslovniku DZ podaljša na prvi naslednji delovni dan, v tem primeru je to ponedeljek, 3. september. Glasovanje o listi ministrskih kandidatov je sicer predvideno sredi septembra.

Šarec po izvolitvi za predsednika vlade ne more več opravljati poslanske funkcije, zato bo predsednik DZ Matej Tonin državno volilno komisijo zaprosil, naj sporoči, kdo ga bo nadomestil v DZ. Kot so povedali v LMŠ, naj bi namesto Šarca postala poslanka osnovnošolska učiteljica glasbene umetnosti Karla Urh.

Poslanci bodo izredno sejo nadaljevali v četrtek, ko je predvidena obravnava odloka o zvišanju odhodkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, volili pa bodo tudi podpredsednici DZ iz vrst koalicije. Za podpredsedniški mesti sta predlagani poslanki Tina Heferle (LMŠ) in Monika Gregorčič (SMC).

Državni zbor naj bi se nato seznanil tudi z odstopom predsednika DZ Mateja Tonina, saj je ta po vloženi in kasneje umaknjeni zahtevi za njegovo razrešitev napovedal, da bo sam odstopil takoj po imenovanju podpredsednic DZ. Že v četrtek pa bi lahko izvolili tudi novega predsednika DZ. Kandidat za to mesto je predsednik SD Dejan Židan.

O novem predsedniku DZ bi sicer odločali na drugi izredni seji, ki bi sledila danes prekinjeni. Tonin je namreč napovedal, da bo za sredo sklical kolegij za še eno izredno sejo DZ, na kateri bi odločili o sestavi parlamentarnih delovnih teles. Predlagal je še, da bi pred tem v ponedeljek in torek usklajevali sestavo komisij in odborov.


Najbolj brano