Odzivi političnih strank na Cerarjev odstop

Miro Cerar Foto: STA
Miro Cerar Foto: STA

Simona Kustec Lipicer, Stranka modernega centra: “Cerarjev odstop podpiram, saj se na trenutni način preprosto ni dalo več delati. Prišli smo v položaj, v katerem smo se bolj ali manj soočali le še s petelinjimi boji med posameznimi interesi. Vse ključne projekte bi morali tudi po odstopu nadaljevati. To velja predvsem za implementacijo arbitraže, NLB in referendum o drugem tiru. Za stanje v zadnjih treh letih in pol je polno odgovorna tudi SMC s svojimi političnimi partnerji in sprejetimi oziroma nesprejetimi političnimi odločitvami.”

Janez Janša, Slovenska demokratska stranka: “Dvomim, da je bila kaplja čez rob razveljavitev referenduma o drugem tiru, ker se je že nekaj dni prej vedelo, kakšna bo odločitev vrhovnega sodišča. Odstop premierja je posledica razkritij na komisiji za nadzor proračuna, da Hrvaška rubi premoženje NLB, in da je bil vrh koalicije o tem ves čas obveščen. Strah ga je bilo tudi obravnave poročil preiskovalnih komisij DZ glede žilnih opornic, bančne luknje in Teš 6. Še najbolje bi bilo, da bi volitve bile 10. junija, skupaj z njimi pa bi bilo racionalno izvesti tudi ponovitev referenduma o drugem tiru.

Karl Erjavec, Desus: “Cerarjev odstop ni nič posebnega, saj bo seje vlade vodil kot predsednik vlade v odstopu, volitve pa bodo kakšne tri tedne prej, kot je bilo načrtovano. V tej luči njegov odstop ne bo imel vpliva na stabilnost Slovenije, na pozitivne gospodarske trende in tudi ne na postopke glede arbitraže. Cerar bi sicer težko še naprej kredibilno vodil vlado. Očitki, da je sedaj koalicijski partner tisti, ki je onemogočil, da bi lahko SMC izvedla, na primer, zdravstveno reformo ali projekt drugi tir, so povsem iz trte izviti. Od pristojnih ministrov ni terjal odgovornosti, s tem pa je odgovornost prevzel nase. Zdaj je storil korak, ki bi ga zdavnaj morala Kolar Celarčeva in Gašperšič.

Matjaž Han, Socialni demokrati: “Težavam v javnem sektorju se ne bomo mogli izogniti, a sedanja vlada v odstopu ne more skleniti dogovora s sindikati, pač pa je treba to preložiti na prihodnjo vlado. Tudi do volitev se je potrebno pogovarjati s Hrvati in Evropsko komisijo ter reševati probleme okoli NLB. Vse ostalo lahko počaka mesec ali dva. Cerar se je za odstop odločil tudi zato, ker je bil razočaran nad nekaterimi, verjetno tudi svojimi, odločitvami v vladi. Kazanje s prstom na koalicijske partnerje razumem kot predvolilno gesto. A v tem času je čustva treba dati na stran.

Luka Mesec, Levica: “Vlada se je z nekaterimi projekti znašla v slepi ulici, za kar nosi odgovornost koalicija oziroma posamezne koalicijske partnerice. Za neuspešen projekt drugi tir so odgovorni vsi trije koalicijski partnerji, sredino polomijo na sodišču pa bi lahko izkoristili, da se iz projekta črta Madžarsko. Za propad zdravstvene reforme sta krivi SD in DeSUS, tretji neuspel projekt pa so neuspela pogajanja s sindikati javnega sektorja. Za to vlado ne bo nihče točil solz.”

Valentin Hajdinjak, Nova Slovenija: “Slovenija si lahko oddahne, da te vlade ni več. To pravzaprav niti ni čudno, kajti ta vlada ni imela jasnih prioritet in jasnih ciljev. Čakalne vrste pri zdravnikih so vse daljše, plače in pokojnine so nizke, davki so previsoki, modernizacije pravosodja ni bilo in namesto, da bi se vlada ukvarjala s problemi, ki tarejo ljudi, je bila razglašena in se je ukvarjala sama s sabo. Opozicija je Cerarju večkrat predlagala zamenjavo nekaterih ministrov, ki niso delali dobro. Vendar premier tega ni upošteval, s tem pa je na marsikaterem področju prevzel odgovornost tudi osebno nase.”

Alenka Bratušek, Stranka Alenke Bratušek: “Odgovornost vlade ni nič manjša kot pred Cerarjevim odstopom, saj mora vlada težave rešiti. Ko postaneš predsednik vlade, prevzameš nase ogromno odgovornost za vodenje države, a to moraš ugotoviti prvi dan, ne šele dva meseca pred volitvami. Tako je v vodo padel še zadnji Cerarjev projekt, ki so mu rekli politična stabilnost. Drugi tir je pomemben projekt, a ga bo država naredila tudi brez Cerarja. To niti ni glavni razlog za Cerarjev odstop, saj ima država veliko večje težave z NLB, tako s prodajo kot z deviznimi vlogami hrvaških varčevalcev. Zelo nenavadno pa je, da ustavni pravnik, ki je vse stavil na pravno državo, pade na izpitu iz prava.”

Bojan Dobovšek, nepovezani poslanec: “Dogodki so pokazali, da vlada ne vlada in da je podlegla pritiskom iz ozadja. Bilo je samo vprašanje časa, ali bosta iz koalicije izstopili SD in DeSUS ali pa se bo za končanje agonije odločila SMC. Ekipa je bila nestrokovna in nesposobna, zato problemi v zdravstvu, drugi tir, problemi nedelovanja pravne države in problemi s sindikati.”


Najbolj brano