Poplavljalo hiše, sprožili so se plazovi (foto+video)

Zjutraj se je na cesto Belvedere-Strunjan v občini Izola vsul plaz. Še dva zemeljska plazova sta se sprožila na cesto med Lucijo in Kortami v občini Piran. Več plazov se je sprožilo na cesti med Šmarjami in Dragonjo. Plaz se je sprožil na piranskih Fornačah.

Poplavljena strunjanska dolina Foto: Zdravko Primožič/FPA
Poplavljena strunjanska dolina Foto: Zdravko Primožič/FPA

PRIMORSKA > Sandi Jugovac, vodja operative v GD Koper, je pred tiskovno konferenco za Primorske novice povedal: “Po prvem vtisu ni tako hudo, kot je ilo oktobra in novembra, hudo je bilo na več mikrolokacijah po vsej Istri, predvsem so se sprožali plazovi.” Strunjan so obvarovali, saj so na terenu od 3. ure zjutraj in prečrpavajo vodo iz meteorne kanalizacije.

“Poplavilo je enajst hiš v Sečovljah in eno v Strunjanu. Sprožilo se je tudi več kot 20 plazov. Najhuje je na Fornačah, kjer smo v eni od hiš svetovali izselitev, a so to možnost zavrnili, in na Dantejevi v središču Pirana,” je povedal poveljnik piranske civilne zaščite. Škoda zaradi poplav je nastala tudi na kmetijskih pridelkih, pri čemer je Nacionalni inštitut za javno zdravje odsvetoval uživanje teh pridelkov. Zaradi poplav so bile zaprte tudi številne ceste, med drugim skozi Sečovlje, na sečoveljski osnovni šoli pa ni bilo pouka.

Neprestano prečrpavanje vode

Gasilci so v središču Strunjana večjo škodo preprečili z neprestanim prečerpavanjem vode, za kar so uporabili 15 črpalk. Prav danes pa so v kraj pripeljali posebno muljno črpalko - eno od sedmih v državi -, da bi v prihodnjih dneh obvarovala Strunjančane pred vnovičnim poplavljenjem. Po besedah regijskega poveljnika civilne zaščite Zvezdana Božiča je edino, kar lahko v takih razmerah storijo, interventno čiščenje kanalov in določeni gradbeni posegi za povečanje odvodnjavanja s prekopi določenih cest.

Zasebnik Rado Ovčar, ki je bil v sporu s piransko občino, češ da je s posegom pri svoji hiši zožal pretok vode pod glavno cesto čez Strunjan, se je zdaj del lotil sam.

Po oceni odgovornih je za nastale razmere krivo pomanjkanje denarja, ki bi ga morala za čiščenje kanalov zagotoviti država. “Pričakovati je, da bosta glede na klimatske spremembe in dejstvo, da imamo namesto stoletnih stodnevne poplave, tudi država in občina drugače načrtovali svoje prioritete,” je pripomnil Egon Štibilj. Obregnil se je tudi ob prešibko ozaveščenje lastnikov zasebnih zemkjišč, ki prav tako nosijo del odgovornosti. Piranski župan Peter Bossman pa je omenil, da so zaradi pomanjkanja državnega denarja sofinancirali protipoplavne ukrepe - letos so za to namenili nekaj od 30.000 evrov. Danes je bilo na delu med 40 in 50 gasilcev, skupaj z delavci komunalnega podjetja in predstavnikov civilne zaščite pa jih je bilo približno 80.

Na Seči je poplavilo spodnji del doline, kjer imajo prebivalci zaradi vodnik zamaškov onemogočen oziroma zelo otežen dostop do glavne ceste, ki je zanje edina pot od doma. “Glavni problem na našem območju so vodni kanali, ki jih ni,” pravi Tilen Pajek, eden izmed tamkajšnjih prebivalcev. “Voda najde svojo pot in butne, kamor pač butne. Vse pohvale za kanalizacijo, ki so jo nedavno uredili tu nad nami, s čimer so uredili tudi odtekanje hudournih vod s hriba, a vseeno tu v spodnjem delu ostaja težava neurejenih kanalov. Morali bi vzpostaviti nadzor nad tem,” pravi Pajek. Tamkajšnji krajani se spominjajo, da je to območje že velikokrat poplavilo, tudi ob manjših nalivih je naneslo v bližino hiš celo gradbeni material.

Težave povzročajo predvsem meteorne vode

Visoka vodostaj in pretok reke Vipave ob ne ravno ugodni vremenski napovedi dajejo slutiti, da se morda danes obetajo težave s poplavami. Za zdaj preglavice povzročajo predvsem meteorne vode. Pretok in vodostaj Vipave naraščata že vso noč in reka se za zdaj razliva na območju običajnih poplav. V Vipavski dolini je včeraj pozno popoldne in zvečer padlo nekaj snežink, ki pa so se že v večernih urah stopile, saj se je temperatura dvignila in je začelo deževati. Opozorilne pretoke so dosegli tudi Močilnik, Hubelj, Lijak in Branica. Soča je v spodnjem toku za zdaj pri velikem pretoku, a prav tako narašča. Zaliti sta cesti iz Vipave proti Mančam in Zemonu. Meteorne vode v hišah povzročajo težave v Vrhpolju, Vipavi, Ajdovščini in Bra niku, na Volčji Dragi in v Novi Gorici. V Posočju za zdaj težav ni.

Poplavljena polja v Prvačini

Zaradi poplav zaprta šola in mejni prehod

Najhuje je v Sečovljah, kjer sta zaprta osnovna šola in mejni prehod, številni ljudje pa ne morejo s svojih domov. Plaz je zasul Fornače. “Včeraj ob šestih zvečer se je začelo sesuvati, najhuje je bilo okoli štirih zjutraj, ko je bil izjemno močan naliv,” pripoveduje Alan Biderman Posavec s Fornač pred Piranom, kjer se jim je plaz vdrl nad hišo. Gasilci so prišli ob sedmih zjutraj. Namestili so podpornike in najlonsko ponjavo. Že avgusta se je začela podirati stara občinska škarpa, a denarja za sanacijo ni. Ob novembrskem hudem nalivu pa se je povsem porušila, zato je družina Biderman Posavec sama začela s sanacijskimi deli. Zdaj pa se je spet čez noč vse porušilo. “Prvič smo dobili predračun za sanacijo v višini 37.000 evrov, a smo se del lotili sami. Tokrat je škoda še dvakrat večja,” pravi.

“Pestro je. Vozim se proti Fornačam, kjer je plaz zasul hišo,” nas je odpravil Egon Štibilj, poveljnik piranske civilne zaščite. Na piranski občini bodo glede na razsežnost poplav, predvsem na območju Sečovelj, ob 13. uri pripravili novinarsko kon ferenco.

“Varstvo za otroke, ki so uspeli priti, je zagotovljeno, pouka pa ni,” so pojasnili na sečoveljski osnovni šoli, kamor je danes prišlo 20 od skupno 200 otrok, v vrtec pa je prišlo 15 otrok. Zaradi razmer tudi niso mogli na podružnico v Sv. Petru pripeljati hrane, so pa zagato rešili tako, da je malico pripravila ena izmed kuharic, je pojasnila ravnateljiva šole Mirela Flego. Okoliške ceste so povsem poplavljene. Zaprt je tudi sečoveljski mejni prehod.

“Škarpe padajo, ogromno je plazov. Sečovlje in Dragonja sta povsem pod vodo. Od gostilne Marička proti Seči je cesta neprevozna,” pravi predsednik Krajevne skupnosti Sečovlje Denis Fakin. Po njegovih besedah so pred takimi razmerami opozarjali že v preteklosti, a jih pristojni niso poslušali. “Ni potrebno naročati študij, dovolj je poslušati zdravo kmečko pamet. Kanale bi bilo treba začeti čistiti od tam, kjer se zliva voda, ne pa obratno, od morja navzgor,” je jezen. Domačinov, ki ne morejo iz svojih domov, je po njegovi oceni precej.

“Cesta, ki vodi od naše hiše, je povsem poplavljena,” je bil zjutraj obupan Guido Križman, ki živi v strunjanski dolini, na meji z izolsko občino. Za čiščenje odtokov na izolski strani je namreč zmanjkalo denarja, ki bi ga morala zagotoviti država. V Strunjanu so krajani že obupani, saj so letos že tretjič pod vodo.

V Piranu je na hišo padlo drevo.

“Prvič, da otroci ne morejo v šolo, sicer pa je ob vsakem večjem deževju naša njiva pod vodo,” pravi krajanka Parecaga. Po njenih besedah se težave pojavljajo zadnjih deset let, odkar so speljali meteorne vode s hriba. “Poplavljati je začelo danes ponoči. To se dogaja, ker so ceste neurejene. Tukaj na primer vse visi in voda nima kam iti. Vsi si bomo oddahnili, ko bodo začeli širiti cesto, tudi zaradi tranzita na Hrvaško,” je menila druga krajanka.

Danilo Sergaš

“Nisem presenečen, to se ponavlja. Upam, da je zdaj jasno, da je treba ukrepati. Problem so neočiščeni kanali, to je jasno,” meni Danilo Sergaš iz Sečovelj. “Škoda, da se ni zgodilo sredi sezone in bi bilo še huje, saj bi vse stalo,” dodaja. Sam ima poplavljen vinograd, sicer pa ima srečo, da je v hribu.

Voda zalivala hiše

Dež in močan veter, ki sta v nedeljo zvečer dosegla Slovenijo, sta ponekod povzročila precej težav. Meteorne vode zaradi močnega deževja in blato so zalili hiše v Strunjanu, Parecagu, Piranu, na Zgornjih Škofijah in v Kortah nad Izolo. Objekte je zalila reka Dragonja. Meteorna voda je zalila poslovne prostore Zavoda za gozdove v Tolminu, kažejo podatki na spletnih straneh centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje.

Številne nevšečnosti je povzročil veter. V Podgradu je odkril streho hiše, v Ajdovščini je odkril streho objekta Kurivo. V Gorenjem Logu v tolminski občini je veter poškodoval streho. Na cesti Gradišica-Artviže so podrta drevesa, v Logatcu so podrta drevesa zaprla cesto Laze-Logatec. Močan veter je povzročal težave v cestnem prometu tudi na območju občine Kočevje. Delavci komunalnega in cestnega podjetja so odstranili več podrtih dreves na relaciji Mlaka pri Kočevju-Kočevska Reka in v Kočevski Reki. V Kočevju je veter odkril streho stanovanjske hiše.

Nevšečnosti je veter povzročil v občini Loška dolina. V podjetju Kovinoplastika Lož je odkrilo streho skladišča gotovih izdelkov. Podatkov o škodi za zdaj še ni. Na Rakeku je voda zalivala klet, v Loški dolini pa je odkrilo streho garaže.

Popoldne bodo padavine ponehale, jutri pa spet okrepile

Po napovedih vremenoslovcev bo danes oblačno, popoldne se bo ponekod oblačnost trgala. V severovzhodnih krajih bo večinoma suho, drugod bodo še padavine, ki pa bodo popoldne slabele in marsikje prehodno ponehale. Meja sneženja bo večinoma nad okoli 1800 metrov nad morjem. Pihal bo zmeren, ponekod tudi močan južni do jugozahodni veter, ki se bo čez dan še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, ob morju do 16 stopinj Celzija.

V torek bo oblačno. Padavine se bodo zjutraj krepile in čez dan znova zajele vso Slovenijo, zvečer bodo začele slabeti. V vzhodnih krajih jih bo malo. Meja sneženja bo sprva visoko, proti večeru se bo spustila do nadmorske višine okoli 1100 metrov. Jugozahodni veter bo slabel. Temperature bodo večinoma od 6 do 14 stopinj Celzija.

Na Agenciji za okolje opozarjajo, da bo jugozahodnik v višjih legah presegal hitrost 100 kilometrov na uro, ponekod po nižinah pa 70 kilometrov na uro. Veter bo začel slabeti v noči na torek.


Najbolj brano