Gasilci: stavka proti vladi, ne proti ljudem

Če vlada ne bo povišala njihovih plač, bodo poklicni gasilci v sredo, 10. januarja 2018, ob 6. uri začeli stavkati. Stavkali bodo do petka, 12. januarja, do 7. ure. Ljudje naj se ne bojijo; kljub stavki bodo reševali življenja in premoženje. Stavkajo proti vladi in ne proti ljudem, sporočajo.

 Stavka, ki jo je za januar napovedal Sindikat poklicnih 
gasilcev, bi bila prva samostojna stavka poklicnih gasilcev v 
Sloveniji.  Foto: STA
Stavka, ki jo je za januar napovedal Sindikat poklicnih gasilcev, bi bila prva samostojna stavka poklicnih gasilcev v Sloveniji.  Foto: STA

LJUBLJANA > Če bo med stavko dan, podoben včerajšnjemu, ko so na ceste padala drevesa, voda je zalivala kleti, veter pa odnašal strehe, bodo gasilci prišli na pomoč.

Kako lahko gasilec stavka

Zakon jih zavezuje, da morajo na intervencije, a tudi brez te obveze vedo, kaj je njihovo poslanstvo. “Smo in vedno bomo pomagali ljudem. Namen naše stavke ni škodovati ali kakor koli negativno vplivati na položaj državljanov, ampak jim pomagati. S stavko pa bi radi opozorili na krivico, ki se nam dogaja na strani vlade,” je ob napovedi stavke pojasnil sekretar Sindikata poklicnih gasilcev David Švarc.

David Švarc: “Od zahtev po dvigu plačnih razredov ne bomo odstopili.”

Seznam del, ki jih ne bodo opravljali, bodo do 12. januarja še sestavili, iščejo pa tiste rešitve, ki bi lahko direktno prizadele državo, je pojasnil podpredsednik sindikata Silvo Kuntarič. “Nekaj manevrskega prostora imamo, ne želimo pa izgubiti podpore, ki jo imamo v javnosti,” je poudaril.

Če bo treba stavko zaostriti, bi lahko zavrnili opravljanje preventivnega dela v podjetjih, kjer je tveganje za požar veliko (na primer v avtomobilski industriji, železarnah, papirnicah). Ne nazadnje bi lahko zavrnili preventivno delo v operni hiši, kjer med predstavami skrbijo za požarno varnost. Poklicni gasilci bi lahko bojkotirali delo v gasilski šoli na Igu, kjer kot inštruktorji izobražujejo tudi prostovoljne gasilce. Švarc je zagotovil, da v prvi fazi vsega naštetega ne bodo naredili, ker nočejo škodovati gospodarstvu. Poleg stavke pa bodo pripravili tudi proteste.

Vodstvo sindikata poklicnih gasilcev za zdaj predvsem upa, da se jim bo z vlado uspelo dogovoriti še v decembru in da do stavke sploh ne bo prišlo. Zanjo so se opredelili, ker drugega izhoda niso videli.

Hočejo dva do tri plačne razrede

V začetku decembra so z vladnimi pogajalci podpisali aneks h kolektivni pogodbi v javnem sektorju, ki za en plačni razred zvišuje eno od orientacijskih delovnih mest. Pričakovali so, da se bodo nadaljevala resorna pogajanja za spremembo kolektivne pogodbe v dejavnosti gasilstva, tako da bi popravili plače še za ostala orientacijska delovna mesta. Ko so prejšnji teden z vladnimi pogajalci ponovno sedli za pogajalsko mizo, pa so doživeli hladen tuš. Od resorne ministrice Andreje Katič so izvedeli, da se je prišla pogovarjat z njimi, ne da bi imela mandat za pogajanja. V gasilskem sindikatu to razumejo kot sprenevedanje in zavlačevanje vladne strani.

Kot je znano, je vlada gasilcem, ki so oktobra pripravili protest, ponudila dvig plač, vendar le za plačni razred, največ dva, pa še to le za nekatera delovna mesta. Problem bi vlada reševala še z dodatki za vodenje za nekatera delovna mesta. V sindikatu so se temu uprli, saj bi vlada s takšnimi selektivnimi povišanji spremenila razmerja med delovnimi mesti navznoter in tako ustvarili konflikte med poklicnimi gasilci.

Sindikat vseskozi zahteva, naj se za 29 delovnih mest plače povišajo za dva plačna razreda, za dve delovni mesti, ki sta najbolj podcenjeni že od vzpostavitve plačnega sistema, pa za tri plačne razrede.

“Od zahtev po dvigu plačnih razredov ne bomo odstopili,” je na vprašanje, kakšen je minimalni pogoj, da do stavke ne bi prišlo, odgovoril Švarc. V skladu z dogovorom med vlado in sindikati javnega sektorja, da bo vlada plačne anomalije do 26. plačnega razreda popravila do 1. julija, nad 26. plačnim razredom pa do prvega oktobra, gasilci zahtevajo tudi poplačilo teh razlik za nazaj. Med stavkovne zahteve so zapisali še ureditev pravice do položajnega dodatka in dodatka za stalnost.


Najbolj brano