Dvakrat v pol leta tik pod vrh, zdaj na vrh državne politike

Marjan Šarec, ki ga je ob napovedi, da se bo podal v državno politiko, le malokdo jemal resno, je dvomljivce v dobrega pol leta dvakrat demantiral.

Marjan Šarec Foto: STA
Marjan Šarec Foto: STA

Najprej je na predsedniških volitvah prišel v drugi krog in starega novega predsednika Boruta Pahorja več kot uspešno izzval, par mesecev za tem pa je na parlamentarnih volitvah s svojo listo osvojil drugo mesto in bo zdaj sestavljal vlado.

Diplomirani igralec, ki so ga Slovenci do leta 2010 poznali predvsem po komični vlogi lika kmeta Ivana Serpentinška, je na politični parket stopil, ko je kot novopečeni župan prevzel vajeti Občine Kamnik. Tedaj se je odločil, da bo naredil konec svoji imitatorski karieri in se tako poslovil od političnih in izmišljenih likov, ki so sooblikovali oddajo Radio Ga Ga in nekatere televizijske oddaje. Gorenjec, odrasel v kmečki družini v Šmarci pri Kamniku, je tako prevzel resno držo politika, ki stavi na trdo delo in učinkovitost, populizem pa, kot trdi, prezira.

2. decembra je dopolnil 40 let, na trenutke pa s svojo premišljeno, jasno artikulirano govorico zveni, kot bi jih imel 70. In to opazko jemlje kot poklon. “Mislim, da sem eden tistih, ki imajo tako imenovano staro dušo,” je pred predsedniškimi volitvami povedal v pogovoru za naš časnik in pojasnil: “Ko so drugi fantje zunaj nabijali žogo, sem jaz doma gledal Kvizkoteko. Bil sem čuden otrok, pri 13 letih sem z zanimanjem gledal prenos 14. kongresa Zveze komunistov Jugoslavije, ko so naši odkorakali ven. Skratka politika in zgodovina sta me od nekdaj zanimali.”

Politično in ideološko se Marjan Šarec umešča v levo sredino. Je veren človek, ki v cerkvi bere berilo, in obenem človek, ki spoštuje rdečo zvezdo kot simbol, “pod katerim so fantje in dekleta leta 1941 krenili v boj in upor”. V predvolilni kampanji je igral na karto neobremenjenosti, z anomalijami slovenske družbe in države nima nič, je pogosto povedal. Njegova stranka je osvojila drugo mesto in od prvega povolilnega dne so bila vsa prizadevanja usmerjena v oblikovanje koalicije, ki ne bi vključevala Janeza Janše in njegove SDS. Zdaj je na tem, da oblikuje manjšinsko vlado, v kateri bo imel štiri pridružene - SD, SMC, SAB in Desus - in eno nepridruženo partnerico, Levico. Jasno mu je, da delo ne bo lahko, vendar se, kot ga je razumeti, s tem ne obremenjuje. Partnerjem, ki bi mu utegnili delati težave, je že sporočil, da na mesto premiera ni priklenjen in da gredo lahko jutri na ponovne volitve. Sporočilo je močno - raziskave namreč kažejo, da bi imel prav Šarec s ponovitvijo volilnega rezultata od vseh koalicijskih strank najmanj težav.


Najbolj brano