Zvišanje DDV za menedžerje smotrno, za trgovce zaskrbljujoče

Odločitev vlade, da namesto kriznega davka s 1. julijem zviša davek na dodano vrednost (DDV), je po ocenah izvršne direktorice Združenja Manager Sonje Šmuc smotrna, saj bi bila uvedba kriznega davka po njenem mnenju “strel v koleno”. Zaskrbljeni pa so v trgovinski in obrtno-podjetniški zbornici, ker opozarjajo, da bo višji DDV znižal potrošnjo.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

LJUBLJANA> Združenje Manager vztrajno izpostavlja potrebo in pričakovanje, da se bo politika lotila ne le polnjenja proračuna, temveč bo predvsem racionalizirala javne odhodke in vzpostavila vzdržno ravnotežje med prihodki države in odhodki, ki si jih lahko privoščimo. Vse drugo bolj kot k čemerkoli drugemu prispeva k podaljševanju gospodarske, politične in družbene agonije, je prepričana Sonja Šmuc.

Trgovinska zbornica Slovenije: Posledice bodo katastrofalne

Trgovinska zbornica Slovenije pa je zaskrbljena nad posledicami, ki jih bo dvig DDV imel za slovensko gospodarstvo in potrošnike, saj bodo te po njihovih ocenah v trenutnih razmerah katastrofalne. “Dodatno smo zaskrbljeni nad potezo vlade, da dvig DDV uvede že s 1. julijem, kar gospodarstvu niti ne dopušča dovolj časa za pripravo vseh ustreznih ukrepov, ki bi morda lahko ublažili posledice,” so poudarili.

Ogorčeni so tudi, ker so predstavniki vlade še na sredini seji Ekonomsko-socialnega sveta poudarili, da bo dvig DDV le morebitni skrajni ukrep, ki bi bil uveljavljen s 1. januarjem prihodnjega leta.

“Ob novih davkih deluje tudi psihologija kupcev, ki zavre nakupe”

Zaradi nižje potrošnje bo po njihovem mnenju namreč zbranega manj DDV, zaradi nižjih prihodkov pa tudi manj davka od dobička od pričakovanih prilivov v državni proračun. “Ob novih davkih deluje tudi psihologija kupcev, ki zavre nakupe,” so še zapisali.

Nasprotovanje dvigu DDV pa je pred dnevi izrazila tudi Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije. Meni namreč, da bi dvig DDV, kot tudi morebitni krizni davek, negativno vplivala na gospodarsko rast in konkurenčnost gospodarstva.

Dvig DDV po navedbah OZS nima prevelikega negativnega učinka na potrošnjo gospodinjstev le v tistih državah, kjer je povprečna stopnja dohodnine v bruto dohodkih državljanov relativno nizka (največ do 30 odstotkov), trend upadanja potrošnje gospodinjstev pa v teh ekonomijah še ne sme biti prisoten, v Sloveniji pa je prisoten.

STA


Najbolj brano