Žledolom poškodoval 15.000 hektarjev veliko območje

Leden oklep na krošnjah dreves, debeline do pet centimetrov, je danes poškodoval gozdove na območju Razdrtega, Postojne, Pivke in Knežaka. Po prvi oceni Zavoda za gozdove so poškodbe drevja zaradi žledenja prisotne na 15.000 hektarjev velikem območju.

 Foto: Nadja Ipavec
Foto: Nadja Ipavec

LJUBLJANA > Največ poškodb drevja je v občini Pivka in v delu občine Postojna.

Leden oklep na krošnjah dreves se je začel nabirati že v četrtek popoldne, in sicer na nadmorski višini med 500 in 800 metri. Preko noči in v dopoldanskih urah se je ledeni oklep debelil in dosegel debelino tudi pet centimetrov. Žledenje se na nekaterih območjih še nadaljuje, so sporočili iz Zavoda za gozdove Slovenije.

Lomljenje drevja z glasnim pokanjem se je ponekod začelo že v četrtek. Lomile so se krošnje dreves. Prelomila so se tudi posamezna tanjša drevesa ter drevesa z asimetričnimi krošnjami, zlasti na gozdnih robovih in ob poteh. Na prizadetem območju prevladujejo gozdovi listavcev in bora. Žledi tudi na območju Kanala ob Soči in Kobarida na nadmorski višini nad 400 metrov. Za zdaj na tem območju večjih poškodb ni.

Žled je ledena obloga na drevju, grmovnicah, žicah, stebrih daljnovodov ... Nastane, ko zaradi temperaturne inverzije dežuje pri negativni temperaturi zraka. Praviloma je omejen na višinski pas do 900 metrov nadmorske višine.

V Sloveniji je najbolj ogroženo območje zaradi žledoloma območje Brkinov in Postojnskih vrat. Poškodbe zaradi žleda so pogostejše pri listavcih, saj imajo veliko površino vej, na katere se oprijema led. Med iglavci so po žledu zaradi krhkih vej najpogosteje poškodovani bori. Ob zmernem žledenju so poškodbe omejene predvsem na lomljenje posameznih vej, kadar pa je žledenje intenzivno, prihaja do velikopovršinskih poškodb drevja.

Gozdovi v območju tokratnega žledenja so večinoma še nedostopni zaradi polomljenega drevja. Delavci Zavoda za gozdove Slovenije bodo popisali poškodbe v gozdovih in začeli s potrebnimi aktivnostmi za sanacijo poškodovanega drevja, ko ne bo več nevarnosti lomljenja vej oziroma drevja.

Sneženje v zadnjih dneh po prvih ocenah ni povzročilo večjih poškodb v gozdovih po Sloveniji. Podrta so le posamezna drevesa oziroma polomljene posamezne veje. Nekaj več poškodb drevja zaradi snega je v Posavju vzdolž meje s Hrvaško.

Obiskovalce gozdov na zavodu opozarjajo, naj se v prihodnjih dneh izogibajo območij poškodovanih gozdov zaradi nevarnosti lomljenja vej oziroma drevja.

STA


Najbolj brano