Zlato pravilo pred potjo naprej še korak nazaj - na komisijo?

Potem, ko se je v torek v poslanskih skupinah izkazalo, da so pogledi na vpis fiskalnega pravila v ustavo raznoliki, se je včeraj zvečer na to tematiko sestal politični vrh. Danes naj bi namreč na seji DZ padla končna odločitev, ali fiskalno pravilo vpisati v ustavo ali ne. Zavrnitev bi bila slabo sporočilo tujini.

Danes naj bi  na seji državnega zbora padla končna odločitev, ali   fiskalno pravilo vpisati v ustavo ali ne Foto: STA
Danes naj bi na seji državnega zbora padla končna odločitev, ali fiskalno pravilo vpisati v ustavo ali ne Foto: STA

LJUBLJANA> Strankarski prvaki so na večernem sestanku razreševali dilemo, ali o vpisu fiskalnega pravila v ustavo glasovati že danes ali pravilo raje vrniti korak nazaj na ustavno komisijo, kar bi podaljšalo čas za njegovo uveljavitev do leta 2017.

Je vrnitev možna?

Skeptiki vnosa pravila v ustavo namreč opozarjajo, da leta 2015 še ne bo mogoče uravnotežiti javnih financ, kot predvideva besedilo. Zato nekateri želijo, da DZ s sklepom vrne ustavni zakon v obravnavo ustavni komisiji, kjer bi popravili zakonsko besedilo.

Takšnemu koraku nazaj naj bi bile po besedah predsednika DZ Janka Vebra, naklonjene vse poslanske skupine z izjemo SDS. Današnji sklic seje so zahtevali v SDS, kot je povedal vodja njihovih poslancev Jože Tanko, pa v stranki ocenjujejo, da vrnitev besedila na komisijo poslovniško ni možna.

Predsednik DZ Veber medni drugače. Za vrnitev ustavni komisiji bi na glasovanju v DZ potrebovali 46 glasov, takšno ravnanje pa je po poslovniku DZ dovoljeno v izjemnih primerih, ko gre za bistveno spremenjene okoliščine, je pojasnil včeraj.

V vseh strankah se sicer strinjajo, da bi zavrnitev vpisa pravila v ustavo pomenila zelo slab signal mednarodni javnosti. Predsednik republik Borut Pahor na včerajšnje pogovore ni bil vabljen, je pa ponudil, da bi - če se politikom ne bi uspelo domeniti o usodi pravila, ki bi Sloveniji postavilo zgornjo mejo pri trošenju denarja -, med strankami skušal posredovati še danes zjutraj.

Tujina nas opazuje

Gre za občutljivo vprašanje in če poslancem danes, ob morebitnem glasovanju, ne bi uspelo zbrati dvotretjinske večine za spremembo ustave, lahko Slovenija pričakuje, da se bo nezaupanje tujih finančnih trgov še povečalo.

Premierka Alenka Bratušek je sicer v torek v Bruslju zagotovila, da bo Slovenija javne finance konsolidirala s fiskalnim pravilom ali brez njega, a s tem ni uspela pomiriti tistih, ki Sloveniji posojajo denar. Da ostajajo tuji trgi nezaupljivi, je včeraj dokazovala vnovična rast obresti na slovenske desetletne obveznice. Obresti so se včeraj spet povzpele proti kritičnim sedmim odstotkom; trgovanje so končale pri 6,58 odstotka.

Nove sive lase je Sloveniji včeraj naredila tudi ocena makroekonomskega stanja v 13 članicah EU. Slovenija je, poleg Španije, edina, ki se sooča s presežnimi neravnovesji. “Gospodarske razmere so še obvladljive, a se precej hitro slabšajo, tako da je ukrepanje nujno,” je našo državo pozval evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. DK


Najbolj brano