Zlate palice krčijo amazonski pragozd

Od leta 2008 se je zaradi povečanja nezakonitega izkopa zlata, ki je posledica naraščajočih cen te dragocene kovine, hitrost krčenja perujskega dela amazonskega pragozda kar trikratno povečala, je pokazala najnovejša raziskava, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Od leta 2008 se je zaradi povečanja nezakonitega izkopa zlata, ki je posledica naraščajočih cen te dragocene kovine, hitrost krčenja perujskega dela amazonskega pragozda kar trikratno povečala Foto: Wikipedia
Od leta 2008 se je zaradi povečanja nezakonitega izkopa zlata, ki je posledica naraščajočih cen te dragocene kovine, hitrost krčenja perujskega dela amazonskega pragozda kar trikratno povečala Foto: Wikipedia

WASHINGTON > “Stopnja uničenja gozda je velikanska,” je za AFP dejal tropski ekolog Greg Asner.

Vzrok za to je nezakoniti izkop zlata, ki se je povečal za 400 odstotkov med letoma 1999 in 2012, še posebno po letu 2008, ko so se zaradi globalne finančne krize dvignile cene zlata, ki so ga investitorji smatrali za bolj stanovitno dobrino.

Zlata mrzlica je še posebej prizadela perujski del amazonskega pragozda, kjer deluje približno 70.000 nezakonitih rudarjev, ki pogosto delajo za odplačilo dolgov svojim “gospodarjem zlata”, je še pojasnil Asner.

Pragozd se je pred letom 2008 na račun nezakonitih izkopov skrčil za 2166 hektarjev letno, po izbruhu krize pa se je številka povečala na 6145 hektarjev letno, še izhaja iz raziskave, objavljene v ameriški reviji Proceedings of the National Academy of Sciences.

Raziskovalci so do zaključkov prišli z uporabo satelitskih podatkov, laserske tehnologije, s katero so izdelali karto vegetacije, in ogledov na terenu, še navaja AFP.

STA


Najbolj brano