Židan: Skupni cilj je proizvodnja in ne izvoz lesa

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan nadaljuje aktivnosti za povezovanje deležnikov v gozdno-lesni verigi, v ponedeljek se je tako med drugim sestal s predstavniki lesno predelovalne industrije, podjetij za proizvodnjo in predelavo lesa ter kmetijsko gozdarskih zadrug.

LJUBLJANA > Dejan Židan se je zavzel za tesnejše sodelovanje za ustvarjanje novih delovnih mest.

Židan je po sestanku ocenil, da so bili odnosi v panogi v preteklih letih “dejansko uničeni”, zato jih skušajo zdaj znova vzpostaviti. “Vsi sledimo skupnemu cilju, k lesni proizvodnji in ne izvozu hlodovine,” je poudaril. Pojasnil je, da se trenutno oblikuje tudi novo posvetovalno telo, in sicer svet za gozd in les, ki bo pomagal pri tesnejšem sodelovanju.

“Ministrstvo dobiva veliko neposrednih ponudb, glede česa mora država ukrepati. Doslej takšnega sodelovanja ni bilo dovolj, zato bo ministrstvo igralo vlogo posrednika,” je dejal.

Premalo hlodovine

Kljub temu, da je Slovenija zelo gozdnata država, pa se slovenska lesno-predelovalna industrija in obrtništvo, kot je poudaril Židan, soočata s pomanjkanjem hlodovine. Prav zaradi tega je prejšnji teden potekal sestanek z gozdnimi koncesionarji in predstavniki lesne industrije, kjer so med drugim so govorili o novih pogodbah. Leta 2016 namreč zapadejo koncesije, zato bo treba podeliti nove.

Danilo Knap iz Združenja žagarjev Slovenije pa je opozoril, da se je v preteklih letih drastično zmanjšalo število zaposlenih v lesni panogi, zato je pozdravil pobudo ministra za tesnejše sodelovanje. “Ministrstvu smo predlagali rešitve na več področjih, zato upamo, da se bodo razmere uredile,” je poudaril.

Izrazil je upanje, da bo ministrstvo njihove predloge upoštevalo in jih že v prihodnjih mesecih predstavilo javnosti, o podrobnosti predlogov pa še ni želel govoriti. Pojasnil pa je, da je sedaj vsak kmet upravičen do pavšala, kar pomeni, da je vsak hlod, ki ga ima v gozdu, vreden osem odstotkov več. Za ohranitev panoge pa v združenju predlagajo, da izvozniki hlodovine tega pavšala ne bi mogli uveljavljati.

Napredne tehnologije, ne povečevanje poseka

Koalicija za gozd, ki jo sestavljajo nevladne organizacije in neodvisni strokovnjaki, pa je ob tem sporočila, da mora do novih delovnih mest v gozdno-lesnem sektorju prit z naprednimi tehnologijami in ne s povečevanjem poseka. “Kakovostnih novih delovnih mest ne bo zagotovilo povečanje poseka, ampak povečanje predelave lesa na višjih zahtevnostnih stopnjah z uporabo sodobnih tehnologij,” so zapisali.

Po njihovem mnenju bi povečanje poseka služilo izključno zasebnim interesom, ustvarilo pa bi le zanemarljivo število novih delovnih mest. “Zavedati se moramo, da z nadaljnjim povečevanjem poseka in zmanjševanjem gozdne površine ob obstoječem neučinkovitem sistemu izkoriščanja vrednosti lesa izgubljamo državno premoženje, obenem pa negativno vplivamo na ostale, neekonomske funkcije gozda,” so dodali.

STA


Najbolj brano