Židan: Možna tudi uvedba davčnih blagajn

Vlada ni povsem opustila ideje o uvedbi davčnih blagajn. Zdajšnji sistem, ki onemogoča brisanje računov, že daje rezultate. Če ne bo želenega učinka, pa bi tudi v Sloveniji uvedli podoben sistem, kot ga ima Hrvaška, je pred sejo vlade povedal kmetijski minister Dejan Židan.

Kmetijski minister Dejan Židan je napovedal možnost uvedbe davčnih blagajn Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Kmetijski minister Dejan Židan je napovedal možnost uvedbe davčnih blagajn Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Po besedah ministra Dejana Židana so si na vladi glede uvedbe davčnih blagajn enotni.

Sindikati in delodajalci za davčne blagajne po hrvaškem vzoru

S 1. julijem je v Sloveniji začel veljati ukrep obvezne uporabe računalniškega programa ali elektronske naprave, ki ne omogoča brisanja, popravljanja ali kakršnegakoli spreminjanja izvornega zapisa, shranjenega v napravi ali na drugem mediju, brez hrambe prvotnih podatkov in vseh poznejših sprememb. Vendar pa predvsem sindikati, a tudi delodajalci, menijo, da ukrep ne zajema vseh poslovnih subjektov, ki poslujejo z gotovino, zato se zavzemajo za davčne blagajne po hrvaškem vzoru.

Doslej vlada nadgraditve sistema ni načrtovala. Predsednica vlade Alenka Bratušek je v začetku septembra socialnim partnerjem obljubila, da bo vlada po izteku treh mesecev preverila učinke julija uvedenega ukrepa ter po potrebi razmislila o popravkih.

Gotovinsko poslovanje nadzirata davčna in carinska uprava, ki sta v preteklih dveh mesecih opravili 10.000 preventivnih obiskov ter 3600 davčno inšpekcijskih nadzorov. Trenutno poteka pozivanje davčnih zavezancev za predložitev izpisa podatkov o izdanih računih pri gotovinskem poslovanju. Med ugotovljenimi nepravilnostmi omenjata pomanjkljive evidence, neizdajanje računov ali izdajanje nepopolnih računov.

Dejavno pa lahko sodelujejo tudi vsi potrošniki, ki imajo možnost prejeti račun poslati Davčni upravi RS (Durs) preko sporočila MMS ali elektronske pošte. Doslej so prejeli 1555 takšnih sporočil, potrošniki pa jih lahko pošiljajo še naprej. Učinki sprememb zakonodaje na področju gotovinskega poslovanja bodo znani novembra, so danes sporočili iz Dursa.

Program boja proti sivi ekonomiji

Vlada bo danes sprejela program boja proti sivi ekonomiji. Ker se nekateri ukrepi že izvajajo, bodo nekatere učinke že lahko predstavili na novinarski konferenci po seji. Za zdaj je Židan dejal, da so “številke presenetljivo dobre”.

Minister Židan se je v izjavi novinarjem pred začetkom seje opredelil do napetosti v koaliciji ob pripravi proračuna za prihodnje leto. “Povišani toni pred sprejemanjem državnega proračuna so folklora ne le v Sloveniji temveč tudi v drugih državah,” je dejal. Prepričan je, da bo proračun tokrat temeljil na gospodarski rasti in na tem, kar so sindikati predstavili. Obetati si je torej mogoče močan udarec po sivi ekonomiji in boljše delo na področju črpanja kohezijskih sredstev.

Glede upravljanja podjetij v državni lasti Židan pričakuje, da bodo šli ukrepi vlade v smeri profesionalnega, ne pa političnega upravljanja. Edino merilo mora biti usposobljenost voditi gospodarsko družbo, torej tudi kompetence, ne pa pripadnost kakšni politični stranki ali visok položaj v vladi oziroma DZ, je zahteval.

Ali je Gašpar Gašpar Mišič primeren za položaj prvega moža Luke Koper, Židan ni odgovoril, dejal pa je, da od zdajšnjih upravljalcev državnega premoženja pričakuje upoštevanje načela profesionalnosti. Na vprašanje, ali predsednik uprave Slovenske odškodninske družbe Tomaž Kuntarič tega ne zagotavlja več, pa je odgovoril, da je treba počakati na učinke napovedanih menjav v nadzornem svetu Luke Koper.

STA


Najbolj brano