Ženske letos v pokoj stare več kot 58 let, moški skoraj 60 let

Ženske, ki se želijo starostno upokojiti letos, morajo biti stare 58 let in štiri mesece ter imeti 38 let in osem mesecev pokojninske dobe, toda brez dokupa. Moški se lahko upokojijo, če so stari 58 let in osem mesecev ter imajo 40 let pokojninske dobe, a prav tako brez dokupa.

Ženske, ki se želijo starostno upokojiti letos, morajo biti stare 58 let in štiri mesece ter imeti 38 let in osem mesecev pokojninske dobe, toda brez dokupa. Moški se lahko upokojijo, če so stari 58 let in osem mesecev ter imajo 40 let pokojninske dobe, Foto: STA
Ženske, ki se želijo starostno upokojiti letos, morajo biti stare 58 let in štiri mesece ter imeti 38 let in osem mesecev pokojninske dobe, toda brez dokupa. Moški se lahko upokojijo, če so stari 58 let in osem mesecev ter imajo 40 let pokojninske dobe, Foto: STA

LJUBLJANA > Po pokojninski reformi, ki je začela veljati natanko pred letom dni, za upokojitev velja prehodno obdobje. Ta postopoma zvišuje zahtevano upokojitveno starost ter podaljšuje pokojninsko dobo in število zaporednih let, ki jih upoštevajo pri izračunu pokojninske osnove. Uradni izračuni pokojninskega zavoda vse to že vključujejo, tako da vlaganje zahtevkov za vnovične izračune ni potrebno, poudarjajo v Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Ženske v pokoj v starosti več kot 58 let, moški skoraj 60 let

Ženske, ki se želijo starostno upokojiti letos, morajo biti stare 58 let in štiri mesece ter imeti 38 let in osem mesecev pokojninske dobe brez dokupa. Če imajo najmanj 20 let pokojninske dobe, se lahko upokojijo, če so stare 62 let. Če pa imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe, se lahko upokojijo, če so stare 64 let.

Moški se lahko upokojijo, če so stari 58 let in osem mesecev ter imajo 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Prav tako se lahko upokojijo, če so stari 64 let in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe ali če so stari 65 let in imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Starost je mogoče znižati

Pokojninska reforma omogoča znižanje starosti zaradi skrbi za otroka. Če je ženska dopolnila 38 let in osem mesecev pokojninske dobe brez dokupa, ji na tej podlagi računajo znižanje od starosti 58 let in štiri mesece, spodnja meja možnega znižanja pa znaša 56 let. Starost se ji v tem primeru lahko zniža za največ 28 mesecev.

Moškemu, ki je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa, računajo znižanje od starosti 58 let in osem mesecev, spodnja meja možnega znižanja pa znaša 58 let. Starost se mu lahko zniža za osem mesecev.

Starost je mogoče znižati tudi zaradi vključitve v obvezno zavarovanje pred 18. letom starosti. Ženski, ki je dopolnila 38 let in osem mesecev pokojninske dobe brez dokupa, računajo znižanje od starosti 58 let in štiri mesece, spodnja meja možnega znižanja pa znaša 56 let. To pomeni, da se ji lahko starost zniža največ za 28 mesecev.

Moškemu, ki je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa, računajo znižanje od starosti 58 let in osem mesecev, spodnja meja možnega znižanja pa je 58 let. Starost se mu lahko zniža za osem mesecev.

Možna tudi predčasna upokojitev

Starostno pokojnino odmerijo od pokojninske osnove. V letu 2014 jo bodo praviloma izračunali na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerih koli zaporednih 20 let zavarovanja, ki so za zavarovanca najugodnejša. To je leto več kot v letu 2013.

Ženska se bo letos lahko predčasno upokojila, če je stara 58 let in štiri mesece ter ima 38 let in osem mesecev pokojninske dobe. Moški se bo lahko predčasno upokojil, če je star 58 let in osem mesecev ter ima 40 let pokojninske dobe.

Predčasno pokojnino bodo v letu 2014 odmerili od pokojninske osnove, izračunane na enak način kot pri starostni pokojnini, torej na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerih koli najugodnejših zaporednih 20 let zavarovanja.

Za vdovsko pokojnino je treba biti star 54 let

Ovdoveli bodo letos praviloma pridobili pravico do vdovske pokojnine pri 54 letih starosti. Če so med trajanjem pravice do vdovske pokojnine, pridobljene ne glede na njihovo starost (denimo zaradi popolne nezmožnosti za delo ali zaradi otrok, upravičenih do družinske pokojnine, ki so jih dolžni preživljati), dopolnili 54 let, to pravico trajno obdržijo.

Če pa jim je pravica do tako pridobljene vdovske pokojnine prenehala, še preden so dopolnili 54 let, jo lahko ob dopolnitvi omenjene starosti 54 let znova uveljavijo. To lahko storijo v primeru, če jim je pravica do vdovske pokojnine prenehala po tem, ko so že dopolnili 49 let starosti.

Ovdoveli lahko izjemoma pridobijo pravico do vdovske pokojnine, če do smrti zavarovanca ali uživalca pravic iz invalidskega zavarovanja še niso dopolnili 54 let starosti, pač pa so že dopolnili 49 let. A pravico do vdovske pokojnine lahko prejmejo šele po poteku t. i. čakalne dobe, ki traja do dopolnitve starosti 54 let.

Upravičenci letos izgubijo pravico do vdovske pokojnine, če sklenejo novo zakonsko zvezo, preden so dopolnili starost 58 let in štiri mesece (ženske) oziroma 58 let in osem mesecev (moški).

Tudi invalidska pokojnina izračunana na podlagi 20 let zavarovanja

Starši, ki so izgubili otroka, ki jih je preživljal do svoje smrti, pridobijo v letu 2014 pravico do družinske pokojnine. Vendar mora mati dopolniti 58 let, oče pa 60.

Če starši, ki so pridobili pravico do družinske pokojnine zaradi trajne nezmožnosti za delo, v času trajanja te pravice dopolnijo 58 let (mati) oziroma 60 let (oče), trajno obdržijo pravico do družinske pokojnine.

Invalidsko pokojnino odmerijo od pokojninske osnove, izračunane na enak način kot pri odmeri starostne pokojnine. V letu 2014 jo bodo praviloma izračunali na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerih koli najugodnejših zaporednih 20 let zavarovanja.

STA


Najbolj brano