Združenje Manager: Dvig DDV samo ob hkratni razbremenitvi plač

Združenje Manager opozarja, da bo imel dvig DDV škodljive posledice na gospodarsko aktivnost. Zato ta poseg močno odsvetuje, kakor tudi vsako drugo obliko davčne obremenitve podjetij.

Združenje Manager opozarja, da bo imel dvig DDV škodljive posledice na gospodarsko aktivnost
Združenje Manager opozarja, da bo imel dvig DDV škodljive posledice na gospodarsko aktivnost 

LJUBLJANA> V primeru dviga davka je negativne učinke možno nevtralizirati le z vzporedno razbremenitvijo plač, so svoje stališče ponovili v združenju.

Ob tem poudarjajo, da gre pri dvigu DDV za ukrep, ki se ukvarja s simptomi, medtem ko izvornega problema - previsokih izdatkov države glede na njene prejemke, ne rešuje.

“Če gre podjetju slabo, je zadnja stvar, o kateri razmišljamo, dvig cen. Enaki logiki bi morala slediti tudi vlada. Konkurenčnost gospodarstva je treba krepiti, ne pa ogrožati,” meni predsednik združenja Dejan Turk.

V združenju opozarjajo, da je v razmerah, ko je gospodarstvo ranljivo, vsako poslabšanje izjemno tvegano, saj lahko sproži nove propade podjetij, s tem pa tudi izgubo delovnih mest, ki se takoj prelijejo v večji pritisk na socialne in druge proračunske transferje.

V primeru višje obdavčitve potrošnje vidi združenje kot možen vzvod za nevtraliziranje negativnih učinkov tega ukrepa hkratno razbremenitev stroška delovne sile.

Če bi se znižali prispevki na plače, bi se dvignile neto plače zaposlenih, kar bi imelo pomembne pozitivne učinke: višja kupna moč bi se izkazala kot večji priliv v proračun iz naslova DDV, manjši delež ljudi, ki živijo pod pragom revščine, in manj dela na črno, menijo v združenju.

“Četudi je po eni strani razumljivo, da vlada s predvidenim ukrepom povišanja DDV skuša uravnotežiti javne finance, s tem prevzema odgovornost tudi za gospodarske posledice, ki bodo sledile in so predvidljive,” poudarjajo v združenju in dodajajo, da ne bomo dosegli ničesar, če se bo pod dodatnim davčnim bremenom potopilo še kako podjetje in s tem povečalo pritisk na proračunska izplačila.

STA


Najbolj brano